Wydarzenia

Wyjaśnienie w sprawie manipulacji statystykami Sądu Najwyższego, których dopuściły się portale oko.press i gazeta.pl

9 czerwca 2022 r.

​W związku z niedawnymi publikacjami m.in. portali oko.press („Sąd Najwyższy potwierdza: Morawiecki nie mówił prawdy w rozmowie z Ursulą von der Leyen”) oraz gazeta.pl („Morawiecki podał szefowej KE nieprawdziwe dane o działaniu Izby Dyscyplinarnej? Sąd Najwyższy wydał oświadczenie") informujemy, że teza tych artykułów nie jest prawdziwa. Zamieszczona dnia 1 czerwca br. na stronie internetowej Sądu Najwyższego „Informacja dotycząca orzeczeń Sądu Najwyższego Izby Dyscyplinarnej” powstała na skutek licznych zapytań ze strony mediów kierowanych do Sądu Najwyższego o statystyki dotyczące określonych spraw z udziałem sędziów i nie odnosiła się w żaden sposób do twierdzeń, na które powołują się wspomniane artykuły.

Teza zawarta w tytułach i powtórzona w treści obu wymienionych publikacji nie odpowiada rzeczywistości. Jak wyraźnie zaznaczono, informacja przekazuje jedynie dane dotyczące spraw, w których Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej podjął prawomocną uchwałę zezwalającą na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej lub zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie sędziego. Dane te nie mogą zatem stanowić miarodajnego źródła informacji o wszystkich postępowaniach tzw. immunitetowych, ani tym bardziej na temat postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów.

Na marginesie należy jednak zauważyć, że spośród skategoryzowanych 25 spraw wszystkie dotyczą czynów, które można określić jako przestępstwa pospolite. Jeśli zaś odrzucić dwie sprawy ze szczególnej kategorii przestępstw przeciwko wymiarowi sprawiedliwości (Rozdział XXX Kodeksu karnego), to do zachowań o znamionach czysto kryminalnych zalicza się czyny opisane we wnioskach rozpoznawanych w 92 proc. postępowań.

SSN Aleksander Stępkowski

Rzecznik Prasowy Sądu Najwyższego


Podmiot udostępniający informację:
Sąd Najwyższy
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Falkowski Piotr
Czas udostępnienia informacji w BIP:
9 czerwca 2022 r., godz. 14:24
Przejdź do początku