Najważniejsze informacje dotyczące zasad i trybu składania Konsulom RP protestów przeciwko wyborowi Prezydenta Rzeczypospolitej przez wyborców przebywających za granicą.
TERMIN
Protesty przeciwko wyborowi Prezydenta Rzeczypospolitej można składać na piśmie (niedopuszczalne jest wniesienie protestu w inne formie, tj. przez faks, e-mail, ePUAP) w terminie 14 dni od dnia podania do publicznej wiadomości wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą. Nie ma możliwości skutecznego złożenia protestu przed podaniem wyników wyborów do publicznej wiadomości.
SPOSÓB WNIESIENIA PROTESTU
- Wyborcy przebywający za granicą protest kierowany do Sądu Najwyższego mogą złożyć odpowiednio właściwemu terytorialnie konsulowi. Tacy wyborcy muszą dołączyć do protestu zawiadomienie o ustanowieniu swojego pełnomocnika zamieszkałego w kraju lub pełnomocnika do doręczeń zamieszkałego w kraju. Protest nadany do konsula wysłany pocztą zagraniczną lub kurierem musi wpłynąć do Konsulatu RP przed upływem terminu do wniesienia protestu.
- Protest można nadać bezpośrednio do Sądu Najwyższego za pośrednictwem poczty zagranicznej lub kuriera, jednakże tak nadany protest, musi wpłynąć do Sądu Najwyższego przed upływem terminu do jego wniesienia, dlatego też wysłanie protestu pocztą zagraniczną lub kurierem nie gwarantuje zachowania terminu do jego wniesienia.
KTO MOŻE WNIEŚĆ PROTEST
Prawo wniesienia protestu przysługuje określonej grupie podmiotów. Są nimi wyborca, pełnomocnik wyborczy oraz przewodniczący właściwej komisji wyborczej. Nie ma możliwości wniesienia protestu przez inny podmiot np. spółkę, fundację, związek, itd. Skarżący nie mają obowiązku ustanowienia profesjonalnego pełnomocnika (adwokat, radca prawny), mogą wnieść protest osobiście.
WYMOGI FORMALNE
Protest musi być wniesiony na piśmie. Niedopuszczalne jest wniesienie protestu w formie innej niż pisemna, tj. przez faks, e-mail, ePUAP.
Protest, aby został rozpoznany merytorycznie, NIE MOŻE ZAWIERAĆ BRAKÓW FORMALNYCH. Musi spełniać wymogi określone w Kodeksie wyborczym, jak również spełniać ogólne warunki pisma procesowego określone w art. 126 i następne k.p.c., a więc musi zawierać w szczególności:
- oznaczenie podmiotu wnoszącego protest z podaniem jego adresu i numeru PESEL;
- oznaczenie pełnomocnika zamieszkałego w Polsce lub pełnomocnika do doręczeń zamieszkałego w Polsce wraz ze wskazaniem ich adresów (do protestu należy dołączyć dokument pełnomocnictwa);
- wniosek o stwierdzenie nieważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej;
- zarzuty oraz:
- ich uzasadnienie,
- przedstawienie lub wskazanie dowodów, na których je oparto;
- własnoręczny podpis skarżącego lub jego pełnomocnika.