Wydarzenia

Rozpoczęcie roku sądowego w ETPCz z udziałem Pierwszej Prezes SN

30 stycznia 2023 r.

ETPCzPierwsza Prezes SN dr hab. Małgorzata Manowska wzięła udział w uroczystym rozpoczęciu roku sądowego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, które miało miejsce 27 stycznia w Strasburgu.

Corocznie wydarzenie to gromadzi liczne osobistości europejskiego świata prawniczego z prezesami sądów najwyższych i sądów konstytucyjnych na czele.

Pierwsza Prezes uczestniczyła w uroczystym posiedzeniu Trybunału i okolicznościowym seminarium. Na marginesie uroczystości odbyła rozmowy z Prezes ETPCz Síofrą O'Leary, irlandzką sędzią, która swój urząd sprawuje od 1 listopada 2022 r. Spotkała się również z polskim sędzią Trybunału prof. Krzysztofem Wojtyczkiem, a także obecnymi w Strasburgu przedstawicielami TSUE prezesem Koenem Lenaertsem i pierwszym rzecznikiem generalnym prof. Maciejem Szpunarem.

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzeka w sprawach praw człowieka zapisanych w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (Europejskiej konwencji praw człowieka), która weszła w życie w 1953 roku. Jej stronami są wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym od 1993 roku Polska.

Podmiot udostępniający informację:
Sąd Najwyższy
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Brzózka Maciej
Czas udostępnienia informacji w BIP:
30 stycznia 2023 r., godz. 10:40
Przejdź do początku