Wydarzenia

Sędzia Sądu Najwyższego polskim kandydatem do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze

28 maja 2014 r.

Prof. dr hab. Piotr Hofmański, sędzia Sądu Najwyższego orzekający w Izbie Karnej został polskim kandydatem na stanowisko sędziego Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze w latach 2015-2024. Oficjalna prezentacja kandydata odbyła się w dniu 28 maja br. w Ambasadzie RP w Hadze.

Piotr Hofmański orzeka w Izbie Karnej Sądu Najwyższego od 1996 roku. Od 2003 r. kieruje Katedrą Postępowania Karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od lat uczestniczy w pracach, a od 2013 r. kieruje pracami Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego działającej przy Ministrze Sprawiedliwości.

Międzynarodowy Trybunał Karny z siedzibą w Hadze jest niezależnym sądem związanym z systemem Narodów Zjednoczonych powołanym do sądzenia osób, które dopuściły się najpoważniejszych zbrodni wagi międzynarodowej. MTK został utworzony na mocy Statutu Rzymskiego z 18 lipca 1998 r., który został ratyfikowany przez Rzeczpospolitą Polską dnia 12 listopada 2001 r.

W MTK orzeka 18 sędziów, którzy wybierani są na dziewięcioletnią kadencję. Wybory jednej trzeciej składu Trybunału odbywają się co trzy lata. Od chwili utworzenia w MTK nie zasiadał jeszcze sędzia reprezentujący Polskę. Wybory sędziów MTK, w których kandydatem będzie Profesor P. Hofmański odbędą się na trzynastej sesji Zgromadzenia Państw-Stron Statutu Rzymskiego, która odbędzie się w głównej siedzibie ONZ w dniach 8-17 grudnia 2014 r. 9-letnia kadencja rozpocznie się w dniu 11 marca 2015 r.

Podmiot udostępniający informację:
Sąd Najwyższy
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Michałowski Krzysztof
Czas udostępnienia informacji w BIP:
30 maja 2014 r., godz. 16:27
Przejdź do początku