Wydarzenia

Oświadczenie Rzecznika Prasowego

21 maja 2014 r.

​Oświadczenie
Rzecznika Prasowego Sądu Najwyższego

W związku z emisją na antenie telewizji Polsat programu „Państwo w Państwie” w dniu 18 maja 2014 r. (o godzinie 19.30) wyrażam głęboką konsternację z powodu wypowiedzi Pana Janusza Wojciechowskiego, Posła do Parlamentu Europejskiego, dotyczącej postępowania kasacyjnego przed Sądem Najwyższym w sprawie skazanego Grzegorza W. (sygn. akt IV KK 144/12), która była omawiana w tym programie.

Ogromne zdziwienie budzi sposób komentowania sprawy, która toczyła się przed Sądem Najwyższym, przez osobę publiczną, będącą prawnikiem i sędzią, bez pełnej znajomości sprawy. Jego wypowiedź świadczy nie tylko o braku należytej uwagi przy lekturze uzasadnienia postanowienia Sądu Najwyższego, do którego się odnosi, ale także braku realiów procesowych, w których orzeczenie to zapadło (procedura karna nie zna instytucji odrzucenia kasacji).

Wypowiedź osoby publicznej utrzymana w tym tonie, w której sędziemu Sądu Najwyższego zarzuca się nieprawdę i wybiórczo przytacza fragmenty uzasadnienia dodatkowo przeinaczając ich treść, z pewnością nie wpływa pozytywnie na wizerunek Sądu Najwyższego i powagę wymiaru sprawiedliwości.

Prof. dr hab. Piotr Hofmański
Rzecznik Prasowy Sądu Najwyższego

Podmiot udostępniający informację:
Sąd Najwyższy
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Michałowski Krzysztof
Czas udostępnienia informacji w BIP:
21 maja 2014 r., godz. 14:58
Przejdź do początku