Wydarzenia

W Sądzie Najwyższym odsłonięto popiersie Stanisława Pomian-Srzednickiego Pierwszego Prezesa SN w latach 1917-1922

14 grudnia 2020 r.

W dniu 14 grudnia br. w Sądzie Najwyższym odbyła się uroczystość odsłonięcia popiersia Stanisława Pomian-Srzednickiego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, który pełnił tę funkcję od 1 września 1917 r. do 28 luty 1922 r.

W wydarzeniu wzięła udział Pani prof. Małgorzata Manowska Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego, która w swoim wystąpieniu podkreśliła rolę Prezesa Stanisława Pomian-Srzednickiego, wielkiego Polaka, patrioty i znakomitego prawnika w tworzeniu sądownictwa Niepodległej Polski. Zwróciła też uwagę na dzisiejszą datę, która przypada w rocznicę pierwszego posiedzenia publicznego Królewsko-Polskiego Sądu Najwyższego, które odbyło się 14 grudnia 1917 r.

Posiedzeniu temu przewodniczył Prezes Srzednicki, który w wygłoszonym przemówieniu nawiązał do tradycji sądownictwa polskiego, akcentując rolę najwyższej instancji sądowej jako organu dokonującego praktycznej wykładni prawa, służącej jednolitości orzekania całego wymiaru sprawiedliwości.

Pani Prezes Małgorzata Manowska przypomniała jego słowa wypowiedziane na zakończenie przemówienia „Przejęty na wskroś ważnością zadania Sądu Najwyższego, z całą wiarą i ufnością w jego przyszłość, ja osobiście niewymownie szczęśliwym się czuję, że przy schyłku życia mego, doczekałem chwili powołania sądownictwa polskiego, a w szczególności, że przypadł mi w udziale wysoki zaszczyt przewodniczenia na pierwszym posiedzeniu publicznym wskrzeszonego polskiego Sądu Najwyższego.”

Pani Pierwsza Prezes, cytując wspomnienie opublikowane po śmierci Srzednickiego na łamach „Gazety Sądowej Warszawskiej”, zwróciła uwagę na jego wyjątkową osobowość.: „cechowała go niezwykła dobroć i słodycz w obcowaniu, dar zjednywania sobie ludzi i takt, dzięki zaś tym przymiotom swego charakteru stawał się łącznikiem, spajającym różnolity skład sądu. Otoczony powszechnym szacunkiem i miłością wszystkich, bez względu na to, kto jakie stanowisko w Sądzie Najwyższym zajmował - pracował w nim, póki sił mu starczyło”.

Kończąc swoje wystąpienie Pani Prezes Małgorzata Manowska wyraziła dumę, że 103 lata później pełni funkcję Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego i może dostąpić zaszczytu odsłonięcia popiersia Prezesa Srzednickiego.

W trakcie uroczystości głos zabrała również Pani Agnieszka Batelli, praprawnuczka Prezesa Srzednickiego.

Po odsłonięciu, popiersie Prezesa Srzednickiego zostało poświęcone przez ks. Prałata Bogdana Bartołda.

W uroczystości wzięli udział również Prezesi Sądu Najwyższego Pani Joanna Lemańska i Pan Tomasz Przesławski, Pan Aleksander Stępkowski Sędzia i Rzecznik Prasowy SN, Pan Andrzej Korytkowski Prezes Fundacji im. Prezesa Stanisława Pomian-Srzednickiego, Pan Marek Budzyński architekt i projektant Kompleksu Urbanistycznego Wymiaru Sprawiedliwości, Pan Ryszard Stryjecki rzeźbiarz, autor i wykonawca popiersia oraz Pan Antoni Cyran były Szef Kancelarii Pierwszego Prezesa SN.

Odsłonięte dziś popiersie Stanisława Pomian-Srzednickiego zostało ufundowane przez Fundację jego imienia.

Biogram Prezesa Srzednickiego autorstwa SSN Adama Redzika 

Gazeta Sądowa Warszawska” nr 13 z 1925 r. zawierająca wspomnienie Prezesa Srzednickiego

Informcja o Prezesie Srzednickim w serwisie poświęconym 100-leciu Sądu Najwyższego

2020.12.14_FOTO_1.jpg

2020.12.14_FOTO_2.jpg

2020.12.14_FOTO_3.jpg

 

Podmiot udostępniający informację:
Sąd Najwyższy
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Michałowski Krzysztof
Czas udostępnienia informacji w BIP:
16 grudnia 2020 r., godz. 9:16
Przejdź do początku