Wydarzenia

Pierwszy Prezes SN wraz z delegacją brał udział w zorganizowanym przez Polską delegację do Zgromadzenia Parlamentarnego RE spotkaniu z posłem Andrea Orlando

2 grudnia 2020 r.

W dniu 1 grudnia 2020 r. delegacja Sądu Najwyższego uczestniczyła w zdalnym spotkaniu z panem Andrea Orlando, członkiem Komisji Prawnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, na temat przygotowywanego w tej komisji raportu dotyczącego sądownictwa, którego poseł Orlando jest sprawozdawcą.

Ze strony Sądu Najwyższego w spotkaniu udział wzięli:

  • Pani dr hab. Małgorzata Manowska, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego,
  • Pani dr hab. Joanna Lemańska, Prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych,
  • Pan dr hab. Aleksander Stępkowski, Sędzia Sądu Najwyższego w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, Rzecznik Prasowy SN.

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego wyraziła satysfakcję z możliwości kontynuowania dialogu, jaki został zapoczątkowany w lipcu tego roku podczas wizyty delegacji SN w Radzie Europy. Podkreśliła, że zależy jej na stałej intensyfikacji tego dialogu, czego dowodem jest choćby ubiegłotygodniowa konferencja z przedstawicielami szeregu instytucji RE, na czele z Komitetem Ministrów, Komisją Wenecką oraz Komitetem GRECO.

W trakcie spotkania Prezes Manowska podkreśliła, jak istotna w jej ponad 25-letniej pracy w wymiarze sprawiedliwości jest podstawowa zasada europejskiej kultury prawnej - audiatur et altera pars. Pierwsza Prezes SN nawiązała w ten sposób do swojej lipcowej rozmowy z Przewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego RE Hendrikiem Daemsem, podczas której zwróciła uwagę, że przy tworzeniu różnych raportów na temat reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce ani razu nie porozmawiano z sędziami nominowanymi do Sądu Najwyższego według nowych procedur. „Jestem sędzią z ponad 25-letnim stażem i nie odważyłabym się pozbawić strony prawa do wysłuchania, które jest podstawowym prawem człowieka i obywatela” - stwierdziła.

Pierwsza Prezes SN uznała tę możliwość dialogu za realizację zapewnienia ze strony Przewodniczącego Daemsa, że Sąd Najwyższy będzie mógł ustosunkować się do treści Raportu opracowywanego przez posła Orlando przed formalnym jego przyjęciem, a nie dopiero po zakończeniu nad nim prac.

Poseł sprawozdawca Andrea Orlando przyznał, że nie zapoznał się jeszcze z uwagami, jakie zostały w lipcu przekazane względem raportu Komisji Monitoringowej ZPRE oraz opinii Komisji Weneckiej, na których oparł swój raport, jednak w trakcie dyskusji wyraźnie zapewnił, że uczyni to po spotkaniu.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Kancelarii Prezydenta, Krajowej Rady Sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego oraz Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych.

Podstawowym celem spotkania było przedstawienie stanowisk instytucji, których obszar działania jest przedmiotem zainteresowania posła Andrei Orlando z racji przygotowywanego przezeń raportu ZPRE.

 02.jpg

Podmiot udostępniający informację:
Sąd Najwyższy
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Michałowski Krzysztof
Czas udostępnienia informacji w BIP:
2 grudnia 2020 r., godz. 15:00
Przejdź do początku