Wydarzenia

Spotkanie Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego z przedstawicielami Fundacji imienia Stanisława Pomian-Srzednickiego

9 października 2020 r.

W dniu 8 października 2020 r. Pani dr hab. Małgorzata Manowska, Pierwszy Prezes SN, spotkała się w Sądzie Najwyższym z przedstawicielami Fundacji imienia Stanisława Pomian-Srzednickiego, Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego w latach 1917-1922: Panią Agnieszką Battelli, praprawnuczką Stanisława Pomian-Srzednickiego i Panem Andrzejem Korytkowskim, Prezesem Zarządu Fundacji.

W spotkaniu uczestniczył Pan Krzysztof Śledziewski, Dyrektor Biura Organizacyjnego SN.

Przedstawiciele Fundacji poinformowali Panią Prezes o działalności Fundacji, która realizuje od wielu lat projekt przywracania pamięci o Twórcy sądownictwa w odrodzonej Polsce, Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego w latach 1917-1922 Sędziego Stanisława Pomian-Srzednickiego.

W planach Fundacji jest zorganizowanie Roku Stanisława Pomian-Srzednickiego pod patronatem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, upamiętnienie osoby Pierwszego Prezesa SN Stanisława Pomian-Srzednickiego pomnikiem, który mógłby być postawiony przed budynkiem Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, pierwszego miejsca pracy jako Wice-Prezesa Sądu, a także zamieszkania w Piotrkowie po przejściu na emeryturę i pochówku na Cmentarzu w Piotrkowie Trybunalskim. Fundacja planuje również ufundowanie statuetek z podobizną Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Stanisława Pomian-Srzednickiego dla prawników młodego pokolenia wyróżniających się wiedzą, zaangażowaniem i aktywnością społeczną.

Jednocześnie ustalono termin uroczystości odsłonięcia popiersia Stanisława Pomian-Srzednickiego przed budynkiem Sądu Najwyższego na dzień 14 grudnia 2020 r.; z taką inicjatywą kilka miesięcy temu wystąpiła Fundacja, która jednocześnie ufundowała popiersie.

Szczegóły związane z tą uroczystością zostaną ustalone w terminie późniejszym i zamieszczone na stronie.

2020.10.08 Sporkanie PPSN - Fundacja Srzednickiego.jpg

Podmiot udostępniający informację:
Sąd Najwyższy
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Michałowski Krzysztof
Czas udostępnienia informacji w BIP:
9 października 2020 r., godz. 15:03
Przejdź do początku