Wydarzenia

Komunikat Rzecznika Prasowego SN

12 listopada 2019 r.

​W nawiązaniu do informacji o przyznaniu Pierwszej Prezes SN Międzynarodowej Nagrody  Demokracji informujemy, że prof. Małgorzata Gersdorf odmówiła przyjęcia gratyfikacji finansowej związanej z tą nagrodą.

Poinformowała o tym przyznających nagrodę pismem z 9 września 2019 r., a więc w dwa miesiące przed odebraniem nagrody. Tymczasem portal „wPolityce.pl" w dwóch doniesieniach z 8 listopada 2019 r. rozwodzi się na temat 10 tys. euro, które miała otrzymać Pani Prezes, porównując wysokość tej kwoty do zarobków Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego i błyskotliwie konstatując, że jest to nagroda za „bujdy o łamaniu praworządności". Wielokrotnie akcentuje się także, że nagrodę przyznała, o zgrozo, niemiecka instytucja. Podpisany pod jednym z tekstów Piotr Cywiński kończy swój tekst stwierdzeniem, że „…10 tys. piechotą nie chodzi, a poza tym przecież w ogóle nie chodzi o szmal …".

Oba teksty stanowią przykład rażącej nierzetelności dziennikarskiej. Wydaje się, że przed informowaniem opinii publicznej o przyjęciu gratyfikacji, wypadało to po prostu sprawdzić. Z uwagą obserwować będziemy reakcję portalu „wPolityce.pl" na informacje Sądu Najwyższego. Reakcja ta, lub jej brak, zapisze się zapewne w annałach fascynującej historii etyki zawodowej dziennikarzy.

SSN Michał Laskowski
Rzecznik Prasowy SN

Podmiot udostępniający informację:
Sąd Najwyższy
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Michałowski Krzysztof
Czas udostępnienia informacji w BIP:
13 listopada 2019 r., godz. 8:45
Przejdź do początku