Wydarzenia

Wilk uznany za winnego usiłowania zabójstwa

11 grudnia 2018 r.

​W dniu dzisiejszym w Sądzie Najwyższym odbyła się symulacja rozprawy „Czerwonego Kapturka i Wilka” w reżyserii Michała Zadary. W wydarzeniu wzięli udział aktorzy, którzy wcielili się w postacie z bajki o Czerwonym Kapturku, a także sędziowie, prokuratorzy i adwokaci. Proces obserwowało niemal stu uczniów szkół podstawowych.

Jakie okoliczności przemawiają na korzyść wilka? Czy sędziego można poczęstować wegańskim ciastem czekoladowym? Gdzie wilk może odwołać się od wyroku wydanego w pierwszej instancji? Na te oraz inne pytania uczniowie szkół podstawowych otrzymali odpowiedź podczas wtorkowej symulacji procesu Wilka i Czerwonego Kapturka.

W rozprawie udział wzięli:

Sąd: SSN Katarzyna Gonera, SSN Michał Laskowski, SSO Krystian Markiewicz
Prokuratorzy: Aleksander Herzog, Krzysztof Parchimowicz
Obrońcy: adw. Krzysztof Stępiński, adw.Jacek Dubois
Wilk: Arkadiusz Brykalski
Czerwony Kapturek: Barbara Wysocka
Babcia: Maria Maj
Gajowy: Piotr Zelt
Policjantka: Julia Kamińska
Protokolantka: Anna Czartoryska
Narrator: Sebastian Figat

Podczas części edukacyjnej na pytania publiczności odpowiadali: Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf oraz sędzia Bartłomiej Przymusiński.

A jaki zapadł wyrok? Oskarżony wilk został uznany za winnego usiłowania zabójstwa. Sąd wymierzył mu karę 10 lat ograniczenia wolności z zakazem opuszczania lasu i zbliżania się do Babci i Czerwonego Kapturka. W okresie wykonywania kary (z zastosowaniem dozoru elektronicznego) sąd zobowiązał wilka do wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 40 godzin miesięcznie polegającej na usuwaniu z lasu śmieci, sortowaniu ich i składowaniu w miejscu wyznaczonym przez gajowego. Wilk został także oddany pod dozór kuratora sądowego zobowiązanego do prowadzenia z nim zajęć terapeutyczno-edukacyjnych na temat godności człowieka ze szczególnym uwzględnieniem godności osób starszych i dzieci.

Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” i Inicjatywa „Wolne sądy” przy wsparciu Sądu Najwyższego.

DSC01528.JPG
DSC01529.JPG
DSC01536.JPG
DSC01522.JPG
DSC01544.JPG
DSC01547.JPG
DSC01582.JPG
DSC01591.JPG
DSC01610.JPG
DSC01678.JPG
DSC01654.JPG
DSC01655.JPG
DSC01637.JPG

DSC01683.JPG
DSC01711.JPG
DSC01713.JPG

Podmiot udostępniający informację:
Sąd Najwyższy
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Michałowski Krzysztof
Czas udostępnienia informacji w BIP:
11 grudnia 2018 r., godz. 15:43
Przejdź do początku