Wydarzenia

Konferencja "Sędziowie i Adwokaci w służbie Niepodległej"

7 grudnia 2018 r.

W dniu 7 grudnia na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się konferencja „Sędziowie i Adwokaci w służbie Niepodległej. Postawy wobec władzy 1918-2018. Czy historia może nas czegoś nauczyć?” Konferencję otworzyła prof. Małgorzata Gersdorf, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego oraz adw. Jacek Trela, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Inspiracją konferencji była myśl, że na przestrzeni ostatnich stu lat historia Polski wymagała od każdego, ale szczególnie od sędziów i adwokatów odważnej postawy wobec wyzwań, jakie ze sobą niosła. Zawody te przenikały się dając sędziom w czasach opresyjnych możliwość służby w szeregach adwokatury, a adwokatom, w czasach budowania niezależnego sądownictwa, orzekania w imieniu Rzeczypospolitej.

Konferencję otworzyła prof. Małgorzata Gersdorf, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego oraz adw. Jacek Trela, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Następnie wykład wprowadzający wygłosił prof. Adam Strzembosz, sędzia w st. spoczynku, b. Pierwszy Prezes SN.
W ramach pierwszej części konferencji przedstawiono relację historyczną dotyczącą działalności sędziów i adwokatów od momentu odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r., do czasów stanu wojennego.  Refleksjami dotyczącymi tego okresu podzielili się: Stanisław Rymar, sędzia Trybunału Konstytucyjnego; prof. Andrzej Friszke oraz Teresa Flemming-Kulesza, sędzia w st. spoczynku, b.Prezes Izby Pracy Sądu Najwyższego.
Podczas drugiej części odbyła się dyskusja na temat, jak wiedza o postawach sędziów i adwokatów wobec władzy w czasie ubiegłego stulecia może pomóc w podejmowaniu wyborów teraz i w przyszłości. 
 
Konferencja została zorganizowana przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy, Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie, Stowarzyszenie Sędziów IUSTITIA, Stowarzyszenie Sędziów THEMIS i Uniwersytet Warszawski.

Więcej informacji oraz pełny program konferencji znajduje się na stronie organizatora.
 
Podmiot udostępniający informację:
Sąd Najwyższy
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Raczkowska Agata
Czas udostępnienia informacji w BIP:
12 grudnia 2018 r., godz. 9:55
Przejdź do początku