Wydarzenia

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - 1 sierpnia 1944 r.

1 sierpnia 2018 r.

1 sierpnia to wyjątkowy dzień w historii Warszawy. Każdego roku, tego dnia upamiętniamy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1944 r. zbrojnego zrywu Polaków przeciwko okupantowi.

Aby uczcić 74. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w hołdzie bohaterom walczącym o wolność Warszawy na gmachu Sądu Najwyższego przy placu Krasińskich zawisła flaga z symbolem Polski Walczącej. Znak ten, od 1942 roku stanowi wyraz oporu oraz walki z okupantem, ale też symbol nadziei na zwycięstwo i wolność. Flagę podniosła na maszt Pani prof. Małgorzata Gersdorf Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.

Plac Krasińskich w Warszawie jest miejscem szczególnym i symbolicznym. Był świadkiem walk powstańczych w 1944 r. od samego początku Powstania. To przy placu kwaterę główną miał Batalion „Parasol” wchodzący w skład zgrupowania AK „Radosław”.

Na placu Krasińskich znajdują się między innymi Pomnik Powstania Warszawskiego oraz tablica upamiętniająca ewakuację kanałami kilku tysięcy powstańców walczących z okupantem niemieckim na Starym Mieście na Żoliborz i Śródmieście, przez właz znajdujący się na rogu placu Krasińskich i ul. Długiej.

Na elewacji Pałacu Krasińskich znajdują się również dwie tablice - pierwsza poświęcona pamięci żołnierzy AK samodzielnej 104 Kompanii Syndykalistów Polskich Zgrupowania „Róg”, którzy zajęli Pałac Krasińskich w dniu 2 sierpnia 1944 r., nad którą na podstawie porozumienia z 2003 r. ze Związkiem Powstańców Warszawskich i Fundacją Pamięci Powstania Warszawskiego i Pomocy Weteranom 1944 Roku opiekę sprawuje Sąd Najwyższy. Druga tablica poświęcona jest pamięci żołnierzy Armii Krajowej Batalionu „Parasol” Zgrupowania „Radosław”.

W ramach obchodów rocznicy Powstania, w dniu wczorajszym, z udziałem Powstańców, na placu Krasińskich odprawiona został uroczysta polowa msza święta oraz Apel Poległych przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego. W uroczystościach wziął udział Pan sędzia Dariusz Zawistowski, Prezes Sądu Najwyższego kierujący pracami Izby Cywilnej.

W dniu dzisiejszym w imieniu prezesów, sędziów i pracowników Sądu Najwyższego kwiaty pod Pomnikiem złożyła również Pani prof. Małgorzata Gersdorf Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego wraz z prezesami SN Stanisławem Zabłockim i Dariuszem Zawistowskim oraz sędziami Sądu Najwyższego.

Dzisiejsze uroczystości 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zwieńczy oddanie hołdu Powstańcom w godzinie „W” przed pomnikiem Gloria Victis na cmentarzu wojskowym na Powązkach.

Flaga z symbolem Polski Walczącej pozostanie na gmachu Sądu Najwyższego do 3 października, aby przypominać o 63 dniach heroicznej walki powstańców.

PW_01.JPG PW_02.JPG

PW_03.JPG PW_04.JPG

PW_05.JPG

PW_06.JPG PW_08.JPG

PW_07.JPG

PW_09.JPG

fot. Anna Winiarska, Krzysztof Michałowski

Podmiot udostępniający informację:
Sąd Najwyższy
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Michałowski Krzysztof
Czas udostępnienia informacji w BIP:
1 sierpnia 2018 r., godz. 16:32
Przejdź do początku