Wydarzenia

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości

23 maja 2018 r.

2018_DWS_pion.jpg​23 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Ma on upamiętniać rocznicę śmierci włoskiego sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię. Sędzia Falcone dał się poznać jako człowiek niestrudzenie i bezkompromisowo walczący o sprawiedliwość.

Symbolem święta stała się fioletowa wstążka wpięta do stroju przez sędziów, pracowników sądów i przedstawicieli zawodów prawniczych. Fioletowe wstęgi dodatkowo zawisły w miejscach związanych z wymiarem sprawiedliwości, w budynkach sądów, kariatydach w Sądzie Najwyższym, a także na stronach internetowych.

W tym dniu sędziowie zachęcają obywateli do wizyty w sądach, na rozprawach. I do noszenia fioletowych wstążek jako wyrazu solidarności z sędziami i pracownikami wymiaru sprawiedliwości. Oprócz wymiaru symbolicznego, przypięcie wstążki będzie sygnałem dla sędziów, że osoby znajdujące się na sali rozpraw celowo w tym dniu przyszły do sądu, aby uczestniczyć w jawnych rozprawach.

Inicjatorem ustanowienia obchodów jest stowarzyszenie Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności „MEDEL", a w Polsce – Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia".

Podmiot udostępniający informację:
Sąd Najwyższy
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Michałowski Krzysztof
Czas udostępnienia informacji w BIP:
23 maja 2018 r., godz. 8:43
Przejdź do początku