Wydarzenia

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości

23 maja 2017 r.

23 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Dzień upamiętnia rocznicę śmierci włoskiego sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię. Sędzia Falcone dał się poznać jako człowiek niestrudzenie i bezkompromisowo walczący o sprawiedliwość.

Rok temu symbolem święta stała się fioletowa wstążka wpięta do stroju przez sędziów, pracowników sądów i przedstawicieli zawodów prawniczych. Fioletowe wstęgi dodatkowo zawisły w miejscach związanych z wymiarem sprawiedliwości, w budynkach sądów, kariatydach w Sądzie Najwyższym, a także na stronach internetowych.

W tym roku sędziowie zachęcają obywateli do wizyty w sądach, na rozprawach. I do noszenia fioletowych wstążek jako wyraz solidarności z sędziami i pracownikami wymiaru sprawiedliwości. Oprócz wymiaru symbolicznego, przypięcie wstążki będzie sygnałem dla sędziów, że osoby znajdujące się na sali rozpraw celowo w tym dniu przyszły do sądu, aby uczestniczyć w jawnych rozprawach.

Więcej informacji na temat obchodów oraz lista sądów, które przystąpiły do organizacji obchodów znajduje się na stronie Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Inicjatorem ustanowienia obchodów jest stowarzyszenie Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności „MEDEL", a w Polsce – Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia". Ideę wsparła Krajowa Rada Sądownictwa.

Partnerem tegorocznej edycji Dnia Wymiaru Sprawiedliwości jest Fundacja Court Watch Polska, której wolontariusze będą obecni w sądach.

Podmiot udostępniający informację:
Sąd Najwyższy
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Michałowski Krzysztof
Czas udostępnienia informacji w BIP:
23 maja 2017 r., godz. 9:22
Przejdź do początku