Wydarzenia

23 maja 2016 r. - Dzień Wymiaru Sprawiedliwości

23 maja 2016 r.

​23 maja jest Międzynarodowym Dniem Wymiaru Sprawiedliwości. Dzień ma upamiętniać rocznicę śmierci sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię. Sędzia Falcone dał się poznać jako człowiek niestrudzenie i bezkompromisowo walczący o sprawiedliwość.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wymiaru Sprawiedliwości życzenia dla sędziów i pracowników sądów przekazali Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf, były Pierwszy Prezes SN prof. dr hab. Adam Strzembosz i Wiceprzewodniczący KRS, sędzia Piotr Raczkowski. 

Symbolem obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości jest fioletowa wstążka, jaką pracownicy sądów i przedstawiciele innych zawodów prawniczych w tym dniu wpinają do stroju (wstążka w tym kolorze zawisła również na przedramieniu jednej z Kariatyd stojących na wewnętrznym dziedzińcu Sądu Najwyższego). Z okazji Międzynarodowego Dnia Wymiaru Sprawiedliwości w sądach organizowane są dni otwarte, spotkania i konferencje.

Więcej informacji na temat przewidzianych na ten dzień wydarzeń znajduje się na stronie Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Inicjatorem ustanowienia obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości jest Stowarzyszenie „Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności” MEDEL oraz Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”.

Podmiot udostępniający informację:
Sąd Najwyższy
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Raczkowska Agata
Czas udostępnienia informacji w BIP:
23 maja 2016 r., godz. 15:09
Przejdź do początku