Wydarzenia

Oświadczenie Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego

19 września 2025 r.

W związku z komunikatem Prokuratury Krajowej z dnia 17 września 2025 r. o wyznaczonym na dzień 22 września 2025 r. posiedzeniu Trybunału Stanu w przedmiocie wniosku o wyrażenie zgody na pociągnięcie Przewodniczącego Trybunału Stanu do odpowiedzialności karnej i zamiarze stawiennictwa prokuratora na tym posiedzeniu, uwzględniając, że na podstawie art. 20e ust. 2 ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o Trybunale Stanu (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 762 ze zm.) Sąd Najwyższy zapewnia obsługę kancelaryjną oraz czynności sekretariatu Trybunału Stanu, uprzejmie informuję, że wyznaczony w dniu 3 września 2025 r. przez jednego z członków składu orzekającego na dzień 22 września 2025 r. termin posiedzenia Trybunału Stanu został zniesiony. Przewodniczący składu orzekającego równocześnie wyznaczył termin posiedzenia na dzień 18 września 2025 r. Podczas posiedzenia w dniu 18 września 2025 r. zapadło postanowienie o umorzeniu postępowania w sprawie o sygn. akt TS 1/25.

Nie doszło dotychczas do wydania przez osoby uprawnione zarządzenia o wyznaczeniu kolejnego posiedzenia Trybunału Stanu, określenia terminu posiedzenia i jego przedmiotu.

Na dzień 22 września 2025 r. nie jest zatem wyznaczony termin posiedzenia Trybunału Stanu, a Sąd Najwyższy nie ma podstaw faktycznych ani prawnych do zapewnienia jego obsługi kancelaryjnej i sekretarskiej.


dr hab. Małgorzata Manowska
Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego

Podmiot udostępniający informację:
Sąd Najwyższy
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Brzózka Maciej
Czas udostępnienia informacji w BIP:
19 września 2025 r., godz. 16:06
Przejdź do początku