Wydarzenia

Przypominamy treść stanowisk, które niegdyś prezentowaliśmy w przedmiocie zarzutów stawianych Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego prof. Małgorzacie Manowskiej

21 lipca 2025 r.

W związku z dużym zainteresowaniem mediów i opinii publicznej doniesieniami dotyczącymi wniosków o uchylenie immunitetu Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Manowskiej, przypominamy o treści komunikatów, które Zespół Prasowy publikował w tym zakresie.

I. Zarzut przekroczenia uprawnień w związku z uznaniem ważności głosowań Kolegium SN mimo rzekomego braku kworum.

W czasie obowiązywania obostrzeń epidemicznych Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska przeprowadzała na podstawie obowiązujących przepisów prawnych głosowania Kolegium SN w trybie obiegowym. Zasada, w myśl której w ramach głosowania obiegowego przez Kolegium SN, brak zajęcia stanowiska przed upływem wskazanego terminu jest uznawany za głos wstrzymujący się, została wprowadzona przez poprzedniego Pierwszego Prezesa SN prof. Małgorzatę Gersdorf w kwietniu 2020 r., a później stosowana była przez Prezesa Izby Cywilnej SN, sędziego Dariusza Zawistowskiego.

Przy głosowaniu w trybie obiegowym, polegającym na powiadomieniu wszystkich członków organu kolegialnego o konieczności wzięcia udziału w głosowaniu przed upływem określonego terminu, pojęcie kworum, które stanowić ma zabezpieczenie przed zwoływaniem posiedzeń organu kolegialnego w terminie zapewniającym udział jedynie zwolennikom określonych rozwiązań, nie ma zastosowania, wszyscy bowiem członkowie organu kolegialnego mają tę samą możliwość wzięcia w nim udziału, niezależnie od miejsca aktualnego przebywania. Członkostwo w Kolegium SN pociąga za sobą obowiązek uczestniczenia w jego pracach i nie stanowi instytucji służącej ich blokowaniu.

II. Zarzut niedopełnienia obowiązków w związku z niezwołaniem w ustawowym terminie posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu.

W piśmie do członków Trybunału Stanu z dnia 13 czerwca 2025 r. Przewodniczący Trybunału Stanu prof. Małgorzata Manowska poinformowała, iż zgodnie z obowiązującym prawem grupa 5 sędziów TS nie może na podstawie § 7 ust. 3 Regulaminu TS wnioskować o zwołanie zgromadzenia ogólnego sędziów Trybunału Stanu w celu dokonania zmian w regulaminie. Inicjatywa w tym względzie przysługuje na podstawie § 7 ust. 1 pkt 2 Regulaminu TS wyłącznie Przewodniczącemu Trybunału Stanu. Dlatego wezwała wnioskodawców do przygotowania projektu zmian w Regulaminie Trybunału Stanu, który odpowiadać będzie obowiązującym zasadom techniki prawodawczej, w oparciu o który mogłaby zwołać zgromadzenie ogólne sędziów Trybunału Stanu. Jednocześnie Pierszy Prezez Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska wydała zarządzenie, które w praktyce realizowało postulat grupy wnioskodawców poprzez wyznaczanie składów orzekających Trybunału Stanu w drodze losowania. W efekcie, składy Trybunału Stanu są wyznaczane na podstawie losowania.

Jednocześnie Przewodniczący Trybunału Stanu zwrócił uwagę, że konsekwencją nieotrzymania od członków TS projektu zmian w Regulaminie TS jest niemożliwość zwołania posiedzenia Trybunału Stanu w celu podjęcia uchwały w sprawie uchylenia Regulaminu. Po pierwsze, uchylenie Regulaminu również stanowi jego zmianę. Po wtóre posunięcie to sparaliżowałoby działanie Trybunału likwidując prawną podstawę podejmowania czynności przez Trybunał. Po trzecie wreszcie, zgodnie z obowiązującymi zasadami techniki prawodawczej, uchylenie dotychczasowego regulaminu dokonuje się na mocy przepisów końcowych nowo uchwalonego regulaminu, do czego dojść może jedynie w drodze stosowania regulaminu dotychczasowego.

III. Zarzut niedopełnienia obowiązków w związku z niewykonaniem prawomocnego postanowienia Sądu Okręgowego w Olsztynie dotyczącego uchwały Sądu Najwyższego o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna.

Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska wydała oświadczenie, w którym wskazała, że obowiązujące regulacje prawne nie pozwalają na dokonywanie żadnych dopisków na orzeczeniach Sądu Najwyższego, nie ma bowiem legalnej możliwości ingerowania w treść orzeczeń Sądu Najwyższego opatrując ich treść jakimikolwiek informacjami lub dopiskami.

Podmiot udostępniający informację:
Sąd Najwyższy
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Brzózka Maciej
Czas udostępnienia informacji w BIP:
21 lipca 2025 r., godz. 11:22
Przejdź do początku