Wydarzenia

Nieprawdziwe twierdzenia w komunikacie Prokuratury Krajowej z dnia 15 lipca 2025 r.

16 lipca 2025 r.

W związku z nieprawdziwymi twierdzeniami zawartymi w komunikacie Prokuratury Krajowej z dnia 15 lipca 2025 r., Sąd Najwyższy po raz kolejny przedstawia rzeczywisty przebieg wizyty prokuratorów Prokuratury Krajowej w dniu 30 czerwca 2025 r., który został szczegółowo udokumentowany w notatce służbowej pracownika Punktu Obsługi Interesantów Sądu Najwyższego (POI SN) i opublikowany na stronie internetowej Sądu Najwyższego.

O godzinie 10:30 prokuratorzy Departamentu Postępowania Sądowego Prokuratury Krajowej zgłosili się do POI SN, okazując pisemne upoważnienie Zastępcy Prokuratora Generalnego Jacka Bilewicza do zapoznania się z aktami postępowania o sygn. I NSW 9779/25. W toku rozmowy ustalono jednak, że zamiarem prokuratorów było uzyskanie dostępu do akt aż 214 spraw dotyczących protestów wyborczych.

Zgodnie z obowiązującym Regulaminem czytelni akt Sądu Najwyższego, wgląd do akt możliwy jest wyłącznie na podstawie indywidualnego wniosku odnoszącego się do każdej konkretnej sprawy. Regulacja ta wynika § 6 Regulaminu i ma na celu zapewnienie właściwego obiegu dokumentów oraz ich bezpieczeństwa. Prokuratorzy zostali poinformowani, że wnioski te – po zatwierdzeniu przez sędziego przewodniczącego właściwego Wydziału – są dołączane do akt i podlegają ewidencji.

Pracownicy POI SN przekazali prokuratorom Regulamin czytelni akt w celu wyjaśnienia obowiązujących procedur oraz poinformowali ich, że akta udostępnia się po ich uprzednim zamówieniu, do godziny 14:30, a czas oczekiwania na akta zamówione bez wyprzedzenia zależy od ich dostępności oraz możliwości organizacyjnych.

Prokuratorzy nie umówili wcześniej wizyty, ani nie złożyli uprzednio wniosków o udostępnienie akt, ani też zbiorczego wniosku obejmującego wiele spraw. O godzinie 11:45 prokuratorzy poinformowali, że mają polecenie złożenia wniosków i poprosili o 214 formularzy. Sporządzanie 214 indywidualnych wniosków rozpoczęli dopiero na miejscu.

Rejestracja wniosków trwała sukcesywnie między godziną 13:13 a 15:30, co jednoznacznie potwierdzają adnotacje na załączonych skanach dokumentów. Część wniosków została zarejestrowana już po godzinie 15:00. Pamiętać jednak należy, że możliwość udostępnienia akt zależy nie od samego złożenia wniosku, ale od zgody sędziego przewodniczącego Wydziału. Tego dnia zaś sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, w tym przewodniczący Wydziałów, uczestniczyli w wielogodzinnej naradzie przed posiedzeniem składu całej Izby oraz prowadzili czynności związane z rozpoznawaniem ostatnich protestów wyborczych. Mimo to, przewodniczący Wydziału I Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wydał zgodę na udostępnienie akt jeszcze tego samego dnia. Jednak, mając na uwadze godzinę złożenia dokumentów, liczbę wniosków oraz wymogi proceduralne obejmujące m.in. formalne przypisanie każdego wniosku do odpowiednich akt, udostępnienie ich prokuratorom w dniu 30 czerwca 2025 r. nie było możliwe z przyczyn formalno-organizacyjnych.

Sąd Najwyższy podkreśla, że wszystkie czynności podejmowane przez pracowników Sądu odbywały się zgodnie z obowiązującymi przepisami i regulaminami, zapewniającymi transparentność i bezpieczeństwo postępowania z aktami sądowymi. Regulamin czytelni akt obowiązuje wszystkich użytkowników bez wyjątku.

Sąd Najwyższy stanowczo podkreśla, że to po stronie prokuratorów – jako wnioskodawców – leżało przygotowanie wniosków z odpowiednim wyprzedzeniem i wcześniejsze uzgodnienie czynności służbowych. Żądanie natychmiastowego udostępnienia akt bez uprzedniego spełnienia powyższych warunków nie mogło być skuteczne, dlatego konsternację budzą pretensje formułowane w komunikacie Prokuratury Krajowej o to, że wnioski prokuratorów zostały rozpatrzone zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Podmiot udostępniający informację:
Sąd Najwyższy
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Drwal Monika
Czas udostępnienia informacji w BIP:
17 lipca 2025 r., godz. 10:53
Przejdź do początku