Komunikaty o sprawach

Sąd Najwyższy stwierdził ważność referendum ogólnokrajowego przeprowadzonego 6 września 2015 r.

4 listopada 2015 r.

​III SW 89/15

Sąd Najwyższy w dniu dzisiejszym na posiedzeniu w składzie całej Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych podjął uchwałę, w której stwierdził ważność referendum ogólnokrajowego przeprowadzonego w dniu 6 września 2015 r.

W związku z referendum do Sądu Najwyższego wpłynęło w sumie 13 protestów przeciwko jego ważności. Dwa spośród wniesionych protestów sąd uznał za zasadne.

W związku z zarzutami podniesionymi w jednym z tych protestów SN postanowił unieważnić głosowanie w jednym z obwodów w Siemianowicach Śląskich w zakresie dotyczącym pytania nr 3. W protokole tej komisji stwierdzono, że 5 uczestników referendum na pytanie nr 3 odpowiedziało "tak" a 107 osób "nie", podczas gdy faktycznie było odwrotnie. Z uwagi na niewielką skalę błędu Sąd Najwyższy uznał, że miał on wpływu na wynik referendum, gdyż zdecydowana większość biorących w nim udział w skali kraju (94,51%) na to pytanie odpowiedziała "tak".

Sąd Najwyższy uznał za niezasadne zarzuty wyrażone w jednym proteście, a pozostałych 10 protestów sąd pozostawił bez dalszego biegu.

III-SW-0089_15.pdfUchwała Sądu Najwyższego z dnia 4 listopada 2015 r. w sprawie wazności referendum ogólnokrajowego

Podmiot udostępniający informację:
Sąd Najwyższy
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Michałowski Krzysztof
Czas udostępnienia informacji w BIP:
4 listopada 2015 r., godz. 15:14
Przejdź do początku