Komunikaty o sprawach

SN oddalił kasację obrońcy skazanej w sprawie śmierci dwójki dzieci w rodzinie zastępczej

22 października 2015 r.

​III KK 239/15

Sąd Najwyższy w dniu dzisiejszym (22.10) na rozprawie w Izbie Karnej oddalił jako oczywiście bezzasadną kasację wniesioną przez obrońcę skazanej w procesie rodziców zastępczych skazanych za znęcanie się i doprowadzenie do śmierci dwójki dzieci pozostających pod ich opieką.

Sąd Najwyższy oddalając kasację uznał zarzut w niej podniesiony za niezasadny i stanowiący powtórzenie jednego z zarzutów apelacyjnych, do którego wyczerpująco odniósł się sąd odwoławczy.

W ustnych motywach rozstrzygnięcia sąd nadto wyjaśnił, że w kasacji nie podjęto nawet próby wykazania, że podnoszony zarzut niepozyskania instrukcji przeprowadzenia testów psychologicznych przez biegłych miał istotny wpływ na treść orzeczenia w tej sprawie. Ponadto, sąd wskazał, że brak takiej instrukcji czy też opisu metodologii przeprowadzania badań nie powodował wadliwości opinii biegłych.

Sprawa dotyczy śmierci dwójki dzieci w rodzinie zastępczej. Prokurator w akcie oskarżenia zarzucił matce zastępczej zabójstwo 5-letniej Klaudii, a obojgu małżonkom przedstawił zarzut znęcania się nad dziećmi oraz pobicie ze skutkiem śmiertelnym 3-letniego Kacpra.

Kasację wniesiono od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 4 lutego 2015 r., którym sąd ten zmienił wyrok Sądu Okręgowego i złagodził karę wymierzoną Annie C. z dożywocia do kary 25 lat pozbawienia wolności zaś ojcu zastępczemu za znęcanie się nad małoletnimi z pięciu do czterech lat pozbawienia wolności. Prokurator w odpowiedzi na kasację wnosił o jej oddalenie jako oczywiście bezzasadnej.

 

 
Podmiot udostępniający informację:
Sąd Najwyższy
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Michałowski Krzysztof
Czas udostępnienia informacji w BIP:
22 października 2015 r., godz. 13:14
Przejdź do początku