Komunikaty o sprawach

SN oddalił kasację prokuratury w sprawie katastrofy wojskowej CASY w 2008 r.

27 kwietnia 2015 r.

​WK 4/15

Sąd Najwyższy w dniu 27 kwietnia 2015 r. postanowił oddalić kasację prokuratora w sprawie por. Adama Boniakowskiego, kontrolera lotów uniewinnionego od popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków w związku z katastrofą wojskowej CASY w 2008 r.

Sąd Najwyższy za zasadny uznał tylko jeden z zarzutów podnoszonych przez prokuratora dotyczący naruszenia zakazów dowodowych przez sąd garnizonowy i aprobowanie tego naruszenia przez sąd II instancji. Przedstawiając najważniejsze motywy rozstrzygnięcia sąd podkreślił jednak, że nie każde naruszenie prawa prowadzi do skuteczności kasacji. Naruszenie musi mieć wpływ na treść orzeczenia, a wykazane w niniejszej sprawie naruszenie przepisów postępowania w ocenie Sądu Najwyższego nie miało wpływu na uniewinnienie oskarżonego.

Prokuratura wnosiła o uchylenie wyroku Wojskowego Sądu Okręgowego i poprzedzającego wyroku sądu pierwszej instancji i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Wojskowemu Sądowi Garnizonowemu w Warszawie. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 3 grudnia 2014 r. WSO utrzymał w mocy wyrok Wojskowego Sądu Garnizonowego z 25 marca 2014 r. uniewinniający kontrolera lotów.

Sprawa dotyczy katastrofy lotniczej wojskowego samolotu transportowego CASA, który rozbił się 23 stycznia 2008 r. pod Mirosławcem w woj. Zachodniopomorskim. W wyniku katastrofy zginęło czterech członków załogi oraz szesnastu oficerów Sił Powietrznych, uczestników konferencji bezpieczeństwa lotów wojskowego lotnictwa.

Prokuratura zarzucała kontrolerowi lotów popełnienie przestępstwa niedopełnienia obowiązków polegające m.in. na nieegzekwowaniu powinności związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa samolotu w trakcie podejścia do lądowania i przekazywaniem załodze informacji o pozycji statku w stosunku do ścieżki zniżania.

 

Podmiot udostępniający informację:
Sąd Najwyższy
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Michałowski Krzysztof
Czas udostępnienia informacji w BIP:
27 kwietnia 2015 r., godz. 16:01
Przejdź do początku