Zagadnienia prawne

  • I NZP 3/25

    Skład 7 sędziów
    Data wpływu: 9 kwietnia 2025 r.

    ​Czy w świetle przepisów art. 6 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 83 ust. 1 pkt 1 i 3 w zw. z art. 41 ust. 12 i 13, art. 68 ust. 1 oraz art. 86 ust. 1 i 2 w zw. z art. 2a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2024, poz. 497 ze zm.) organ rentowy jest uprawniony do weryfikowania i następczego modyfikowania kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność, jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne?

  • I NZP 2/25

    Skład 3 sędziów
    Data wpływu: 13 marca 2025 r.

    1) Czy „sądem ustanowionym ustawą” w rozumieniu art. 6 ust 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jest organ, którego skład został ukształtowany w ten sposób, że do rozpoznania sprawy w Sądzie Rejonowym została wylosowana w systemie losowego przydziału spraw (SI.PS) osoba, w stosunku do której Prezydent RP wydał postanowienie o powołaniu na urząd sędziego Sądu Rejonowego na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, której skład został ukształtowany ustawą ż dnia 8 grudnia 2017 roku o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustąw, przy czym rekomendacja była poprzedzona oceną tego gremium dokonaną w trybie art. 58 § 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych z uwzględnieniem stanowiska kolegium sądu okręgowego, w skład którego na mocy ustawy jz dnia 12 kwietnia 2018 roku o zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz ustawy o Sądzie Najwyższym (Dz.U. 2018, poz. 848) wchodzili prezes sądu okręgowego i prezesi sądów rejonowych z obszaru właściwości sądu okręgowego, a więc osoby powołane na powyższe stanowiska przez Ministra Sprawiedliwości?

    2) W wypadku udzielenia odpowiedzi, że organ ukształtowany w sposób opisany w punkcie 1 nie jest sądem ustanowionym ustawą w rozumieniu art. 6 ust 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oznacza, że podstawą do wyłączenia osoby wchodzącej do tak ukształtowanego jednoosobowego składu sądu jest bezpośrednio stosowany art. 91 ust 2 Konstytucji RP, który daje pierwszeństwo umowie międzynarodowej ratyfikowanej za uprzednią zgodą wyrażoną ustawą, a taką umową jest Europejska Konwencja Praw Człowieka, czy też jednak mimo wadliwości powołania do osoby tej znajduje zastosowanie procedura tzw. "testu niezależności i niezawisłości sędziowskiej" opisana w art. 42 a Prawo o ustroju sądów powszechnych i ewentualną podstawą do wyłączenia tej osoby od orzekania jest w/w instytucja, względnie przepisy kodeksu postępowania cywilnego od art. 48 do 54?

  • I NZP 1/25

    Skład 7 sędziów
    Data wpływu: 27 lutego 2025 r.

    Czy art. 90 § 1 u.SN, zgodnie z którym od tego samego orzeczenia w interesie tej samej strony skarga nadzwyczajna może być wniesiona tylko raz, znajduje zastosowanie również w sytuacji, gdy Sąd Najwyższy odrzucił poprzednio złożoną skargę nadzwyczajną, a nadal otwarty jest termin na jej złożenie?

Przejdź do początku