Obchody jubileuszowe w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim

       Dokładnie 100 lat temu miała miejsce inauguracja działalności sądów królewsko-polskich z Sądem Najwyższym na czele. Tak jak informowaliśmy Państwa wcześniej w ramach przygotowań  do Jubileuszu przedstawiamy relację z uroczystości w Piotrkowie Trybunalskim. 

 
 
       W dniu 1 września 2017 r. o godz. 11-ej odbyło się uroczyste spotkanie sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim poświęcone pamięci Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Stanisława Pomian-Srzednickiego w związku z 100 rocznicą powstania Sądu Najwyższego.
        W uroczystościach wzięła udział liczna grupa sędziów Sądu Okręgowego, Prezes Sądu Apelacyjnego w Łodzi, Pierwszy Prezes oraz Prezesi Sądu Najwyższego, przedstawiciele Sędziów i Pracowników Sądu Najwyższego.
        Podczas spotkania sylwetkę Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Stanisława Pomian-Srzednickiego przedstawiła Prezes Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim Pani Sędzia Mariola Mastalerz podkreślając Jego zasługi dla powstania sądownictwa królewsko-polskiego i Sądu Najwyższego, a także liczne  związki z Piotrkowem Trybunalskim. Referat nt. „Sąd Najwyższy dawnej i dziś” wygłosiła prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego. Głos zabrał również Pan Dariusz Zawistowski, Prezes Sądu Najwyższego, Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.
        Następnie goście zwiedzili Salę Tradycji Sądownictwa im. Stanisława Pomian-Srzednickiego – Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, mieszczącą się w budynku Sądu Okręgowego.
 
         Po zakończeniu spotkania na Cmentarzu Rzymskokatolickim w Piotrkowie Trybunalskim złożono wieńce na grobie Prezesa Stanisława Pomian-Srzednickiego od Pierwszego Prezesa, Prezesów i Sędziów Sądu Najwyższego, Kancelarii Pierwszego Prezesa SN i Pracowników, Prezesa i Sędziów Sądu Apelacyjnego w Łodzi oraz Prezesa i Sędziów Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.
 
 
                                                                                               Biuro Organizacyjne
                                                                                                Sądu Najwyższego​

Przejdź do początku