Wydarzenia

Fałszywa teza artykułu Małgorzaty Kryszkiewicz „PK puka do Izby Pracy”

23 marca 2021 r.

​Główna teza tekstu red. Małgorzaty Kryszkiewicz „PK puka do Izby Pracy” opublikowanego w Dzienniku Gazecie Prawnej dn. 23.03.2021 na str. B7 głosi, jakoby „Prokuratura Krajowa zażądała akt postępowań toczących się w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN” w sprawach, w których podważany jest status sędziów SN powołanych w 2018 r. Podkreślić należy, że teza ta nie ma jakiegokolwiek oparcia w faktach.

Ani do Pierwszego Prezesa SN, ani do Sekretariatu Izby Pracy SN, ani też do Sekretariatu II Wydziału Izby Pracy SN (w którym wytworzono akta w w/w sprawach), nie wpłynęły wnioski Prokuratora Krajowego (ani jakiegokolwiek innego prokuratora) o przekazanie jakichkolwiek akt.

Redaktor Małgorzata Kryszkiewicz w przeddzień publikacji wspomnianego tekstu zwracała się do Rzecznika Prasowego SN jedynie z pytaniem – które prawdziwie zostało zrelacjonowane pod koniec artykułu – „czy prawdą jest, że Pani Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska zwróciła się do Prezesa Sądu Najwyższego kierującego Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych o przekazanie akt tych spraw, które dotyczą sędziów Sądu Najwyższego i które, zgodnie z ustawą o SN, należą do właściwości Izby Dyscyplinarnej SN?”. Na pytanie to uzyskała odpowiedź twierdzącą. Jednocześnie Redaktor Kryszkiewicz nie zadała pytania o ewentualne wnioski Prokuratora Krajowego.

Nigdzie też w jej tekście nie wskazano źródła informacji podanej w tytule i leadzie artykułu. Tekst jest oparty w znacznej mierze na rzekomych wypowiedziach anonimowych sędziów, którzy komentują przedstawianą w artykule tezę tak, jakby była prawdziwa. Tymczasem jest ona całkowicie pozbawiona podstaw faktycznych. Podstawy takiej nie może bowiem stanowić odmowa odpowiedzi ze strony Prokuratury Krajowej na zadane jej pytanie.

Z wielkim rozczarowaniem przyjmujemy standardy warsztatowe zaprezentowane w artykule opublikowanym w Dzienniku Gazecie Prawnej.

SSN Aleksander Stępkowski
Rzecznik Prasowy SN

 

Podmiot udostępniający informację:
Sąd Najwyższy
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Łuczak Martyna
Czas udostępnienia informacji w BIP:
23 marca 2021 r., godz. 14:22
Przejdź do początku