Wydarzenia

Konstytucyjny Turniej Sądowy z udziałem przedstawicieli Sądu Najwyższego

5 grudnia 2016 r.

​W sobotę (3.12) w Trybunale Konstytucyjnym odbył się finał Konstytucyjnego Turnieju Sądowego zorganizowanego przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy. W jury turnieju, w rolę sędziów TK wcielili się m.in. Prezes Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki oraz członek Biura Studiów i Analiz SN Małgorzata Wąsek-Wiaderek.

Zwycięzcami ligi studenckiej została drużyna numer III Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w lidze aplikanckiej połączony zespół ORA i OIRP z Lublina. Najlepszymi mówcami zostali: Magdalena Michalska oraz Jacek Kraczek.

Konstytucyjny Turniej Sądowy to moot court z zakresu prawa konstytucyjnego, który kierowany jest do studentów prawa oraz aplikantów adwokackich oraz radcowskich.

Rozgrywki turniejowe toczą się równolegle w ramach dwóch niezależnych od siebie lig – studenckiej i aplikanckiej, w oparciu o ten sam kazus turniejowy. Symulacja postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym przebiega w dwóch etapach. W pierwszej kolejności odbywa się etap pisemny, polegający na przygotowaniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego kwestionującego przyjęte rozwiązania ustawowe, a następnie odpowiedzi na taki wniosek.

Najlepsze drużyny wyłonione w drodze etapu pisemnego kwalifikują się do etapu ustnego. W symulacjach rozpraw wcielą się w rolę uczestników postępowania przez Trybunałem Konstytucyjnym. Najlepsze dwie drużyny w każdej z lig biorą udział w Wielkim Finale, podczas którego wyłaniani są zwycięzcy Turnieju.

Informacja o turnieju na stronie organizatora.

Podmiot udostępniający informację:
Sąd Najwyższy
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Michałowski Krzysztof
Czas udostępnienia informacji w BIP:
5 grudnia 2016 r., godz. 14:37
Przejdź do początku