Sygn. akt KSP 21/17
POSTANOWIENIE
Dnia 9 stycznia 2018 r.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Małgorzata Gierszon (przewodniczący)
SSN Kazimierz Klugiewicz
SSN Piotr Mirek (sprawozdawca)
w sprawie skargi R. K.,
na przewlekłość postępowania przed Sądem Apelacyjnym w […] w sprawie o sygn. akt II AS […]
po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu,
w dniu 9 stycznia 2018 r.,
kwestii dopuszczalności skargi
p o s t a n o w i ł:
1. pozostawić skargę bez rozpoznania,
2. zarządzić zwrot na rzecz R. K. uiszczonej opłaty od skargi.
UZASADNIENIE
R. K. w piśmie z dnia 9 października 2017 r. wniósł o stwierdzenie przewlekłości postępowania w sprawie Sądu Apelacyjnego w […] o sygn. akt II AS […], dotyczącej złożonej przez niego skargi na przewlekłość postępowania prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Ł. oraz Sąd Okręgowy w Ł. i przyznanie od Skarbu Państwa na jego rzecz sumy pieniężnej w kwocie 2000 zł.
Sąd Najwyższy rozważył, co następuje.
Przepis art. 3 ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 1259 ze zm.) wymienia enumeratywnie rodzaje postępowań, w których stronom przysługuje uprawnienie do wniesienia skargi na przewlekłość postępowania. W tym zamkniętym katalogu nie zostało jednak wymienione postępowanie o naruszeniu prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki. Implikuje to stwierdzenie, że w takim postępowaniu skarga tego rodzaju nie służy. Zauważyć trzeba, że w orzecznictwie Sądu Najwyższego, w którym podkreśla się, iż omawiane postępowanie skargowe nie jest „rozpoznawaniem sprawy” w rozumieniu przepisów wymienionej wyżej ustawy, lecz ma charakter incydentalny w ramach postępowania, co do głównego przedmiotu sprawy dotyczącego wyjaśnienia okoliczności faktycznych i prawnych istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy w danej instancji, kwestia niedopuszczalności skargi na przewlekłość w postępowaniu wszczętym na skutek skargi na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki nie budzi wątpliwości (zob. np. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 9 października 2013 r., KSP 8/13, LEX nr 1375236, postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 18 lipca 2017 r., KSP 5/17, LEX nr 2332325).
W związku z tym skargę R. K. należało pozostawić bez rozpoznania.
Wobec tego, że skarga nie podlegała merytorycznemu rozpoznaniu, kierując się tymi samymi względami, które w myśl art. 17 ust. 3 powołanej ustawy zabraniają obciążania strony opłatą od odrzuconej skargi, Sąd Najwyższy zarządził zwrócenie R. K. uiszczonej opłaty od skargi.
aw