IV KO 44/25

POSTANOWIENIE

Dnia 3 kwietnia 2025 r.

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Marek Pietruszyński

w sprawie L. A. i M. K. oskarżonych z art. 212 § 1 k.k.
po rozpoznaniu na posiedzeniu w Izbie Karnej w dniu 3 kwietnia 2025 r.,
wniosku zawartego w postanowieniu Sądu Rejonowego w Gliwicach

dnia 10 marca 2025 r., sygn. akt IX K 177/25, w przedmiocie przekazania do rozpoznania sprawy innemu sądowi równorzędnemu w trybie art. 37 k.p.k.

na podstawie art. 37 k.p.k.

p o s t a n o w i ł:

przekazać sprawę do rozpoznania Sądowi Rejonowemu Katowice - Wschód w Katowicach.

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Gliwicach postanowieniem z dnia 10 marca 2025 r., sygn. IX K 177/25 wystąpił do Sądu Najwyższego o przekazanie rozpoznania sprawy L. A. i M. K. oskarżonych z art. 212 § 1 k.k. innemu sądowi równorzędnemu ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości.

W uzasadnieniu wniosku sąd wskazał, że oskarżeni są biegłymi z zakresu psychiatrii i współpracują od wielu lat z sądem wnioskującym w sprawach karnych wydając liczne opinie sądowo – psychiatryczne dotyczące popełnionych przestępstw i wykroczeń. Sąd wnioskujący zaprezentował również dane statystyczne z 2024 r. ukazujące intensywność i regularność kontaktów zawodowych wskazanych biegłych z sądem właściwym. Okoliczności te uzasadniały zdaniem sądu wystąpienie do Sądu Najwyższego w trybie art. 37 k.p.k. aby uniknąć wątpliwości co do bezstronnego i obiektywnego rozpoznania sprawy.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje.

Wniosek jest zasadny.

Dobro wymiaru sprawiedliwości uzasadnia przekazanie sprawy, gdy w następstwie konkretnych okoliczności może powstać w odbiorze społecznym przekonanie ( nawet błędne), że sprawa nie zostanie bezstronnie rozpoznana w sądzie właściwym miejscowo. Takie okoliczności zostały wykazane w tej sprawie. Trafnie sąd wnioskujący jako podstawę wniosku wskazał wyjątkową intensywność i regularność kontaktów zawodowych biegłych z sądem wnioskującym. Jeżeli ustalenia te powiążemy z charakter sprawy objętej prywatnym aktem oskarżenia związanym z czynnością procesową podjętą przez organ wymiaru sprawiedliwości, to realnie zaistniały podstawy do przyjęcia, że w szerokim odbiorze społeczny, opartym o racjonalne przesłanki, może dojść do wątpliwości czy ta sprawa rozpoznana może być w sądzie właściwym w sposób bezstronny.

Z tych względów należało w uwzględnieniu wniosku przekazać sprawę do rozpoznania sądowi rejonowemu z innego okręgu sądowego tj. Sądowi Rejonowemu Katowice – Wschód w Katowicach dogodnie połączonego komunikacyjnie z miejscem zamieszkania stron postępowania.

Z tych względów postanowiono jak na wstępie.

[J.J.]

[a.ł]