Sygn. akt IV CO 139/21

POSTANOWIENIE

Dnia 17 września 2021 r.

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Kamil Zaradkiewicz

na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 17 września 2021 r.,
na skutek przedstawienia przez Sąd Okręgowy w E.

akt sygn. V C […]

z postanowieniem z dnia 2 czerwca 2021 r.,

w celu oznaczenia sądu właściwego do rozpoznania sprawy

z powództwa A. K. R.
przeciwko K. R.
o rozwód

odmawia oznaczenia sądu, przed który należy wytoczyć powództwo.

UZASADNIENIE

Pozwem z 26 maja 2021 r. Powódka A. K. R. wytoczyła powództwo o rozwód przeciwko K. R..

Postanowieniem z 2 czerwca 2021 r. Sąd Okręgowy w E. zwrócił się do Sądu Najwyższego o oznaczenie sądu, przed który należy wytoczyć powództwo.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 45 § 1 k.p.c., jeżeli na podstawie przepisów kodeksu nie można w świetle okoliczności sprawy ustalić właściwości miejscowej, Sąd Najwyższy oznaczy sąd, przed który należy wytoczyć powództwo. Zgodnie zaś z § 2 tego przepisu, o oznaczenie sądu, przed który należy wytoczyć powództwo, występuje sąd, do którego wpłynął pozew.

W sprawie głównej (o rozwód) właściwość miejscową (wyłączną) należy ustalić zgodnie z art. 41 k.p.c. Stanowi on, iż powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sądem, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w tym okręgu ma jeszcze miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma - sąd miejsca zamieszkania powoda.

Sąd Okręgowy w E. występując na podstawie art. 45 k.p.c. nie uzasadnił, jakie w jego ocenie ustalenia uzasadniają zwrócenie się do Sądu Najwyższego o oznaczenie sądu, przed który należy wytoczyć powództwo w niniejszej sprawie. Nie jest rolą Sądu Najwyższego podejmowanie się w oparciu o akta sprawy próby odtworzenia motywów przyjmowanych przez Sąd Okręgowy jako uzasadnienie decyzji o wystąpieniu na podstawie art. 45 k.p.c. z wnioskiem o oznaczenie sądu właściwego.

Mając powyższe na względzie Sąd Najwyższy orzekł, jak w sentencji.

jw