POSTANOWIENIE
Dnia 30 stycznia 2025 r.
Sąd Najwyższy w składzie:
Prezes SN Wiesław Kozielewicz
po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 30 stycznia 2025 r.
wniosku W.K.
w przedmiocie wyznaczenia obrońcy z urzędu celem sporządzenia i złożenia do Sądu Najwyższego wniosku o wznowienie postępowania
p o s t a n o w i ł:
1. zwolnić skazanego W.K. od opłaty od wniosku o wznowienie postępowania;
2. ustanowić dla skazanego W.K. obrońcę z urzędu w osobie adwokata E.K. - Kancelaria Adwokacka, ul. […], […] W. i zlecić jej zbadanie akt sprawy zakończonej prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, sygn. II AKa 46/23, pod kątem istnienia przesłanek do sporządzenia wniosku o wznowienie postępowania, a następnie – o ile przesłanki istnieją – w terminie do dnia 7 marca 2025 r. opracowanie stosownego wniosku ewentualnie powiadomienie Sądu Najwyższego o niestwierdzeniu podstaw do wznowienia postępowania.
UZASADNIENIE
Z pisma skazanego W. K. z dnia 19 września 2024 r. wynika, że aktualnie jest on pozbawiony wolności, nie ma wykształcenia prawniczego, a także nie posiada środków finansowych, aby pokryć wynagrodzenie obrońcy z wyboru niezbędnego do sporządzenia i złożenia wniosku o wznowienie postępowania.
Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w R. w piśmie z dnia 3 grudnia 2024 r. podał, że osadzony W.K. nie jest zatrudniony odpłatnie i nie posiada środków finansowych na koncie (zajęcia egzekucyjne – alimentacyjne na kwotę 58 085 zł. i 97 gr oraz niealimentacyjne na kwotę 11 050 zł. i 40 gr).
W tym stanie rzeczy, uznając, że skazany W.K. nie jest w stanie ponieść kosztów w niniejszej sprawie, w tym wydatków na obrońcę z wyboru, a sporządzenie wniosku o wznowienie postępowania karnego jest objęte przymusem adwokacko – radcowskim, rozstrzygnięto jak na wstępie.
[WB]
[ł.n]