WYROK
W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Dnia 25 lutego 2025 r.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dariusz Kala (przewodniczący)
SSN Jerzy Grubba
SSN Michał Laskowski (sprawozdawca)
w sprawie Ł.Ł.
skazanego za popełnienie czynu z art. 178a § 1 k.k.
po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu, bez udziału stron
w dniu 25 lutego 2025 r.
kasacji, wniesionej przez Prokuratora Generalnego
od wyroku Sądu Rejonowego w Wadowicach
z dnia 5 września 2024 r., sygn. akt II K 394/24,
uchyla zaskarżony wyrok w części dotyczącej orzeczenia przepadku pojazdu mechanicznego marki V. nr rej. (…) (pkt V), a kosztami postępowania kasacyjnego obciąża Skarb Państwa.
Jerzy Grubba Dariusz Kala Michał Laskowski
UZASADNIENIE
Sąd Rejonowy w Wadowicach, wyrokiem z 5 września 2024 r., po uwzględnieniu wniosku Ł.Ł. o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzania postępowania dowodowego, uznał go za winnego popełnienia występku z art. 178a § 1 k.k. i skazał na karę grzywny oraz orzekł następujące środki karne: z art. 42 § 2 k.k. w zw. z art. 39 pkt 3 k.k.; z art. 43a § 2 k.k. w zw. z art. 39 pkt 7 k.k. oraz orzekł na podstawie art. 44b § 1 k.k. w zw. z art. 178a § 5 k.k. przepadek na rzecz Skarbu Państwa pojazdu mechanicznego marki G. nr rej. (…) stanowiącego własność Ł.Ł. Przedmiotowy wyrok uprawomocnił się 13 września 2024 r.
Kasację od orzeczenia Sądu pierwszej instancji, na korzyść skazanego, wniósł Prokurator Generalny. Podniósł w niej rażące i mające istotny wpływ na treść wyroku naruszenie prawa procesowego tj. art. 387 § 1, 2 i 3 k.p.k. polegające na niezasadnym uwzględnieniu przez Sąd Rejonowy wadliwego wniosku o dobrowolne poddanie się karze, pomimo że sformułowany został z naruszeniem art. 4 § 1 k.k. i zawierał orzeczenie przepadku pojazdu należącego do oskarżonego na podstawie art. 44b § 1 k.k. w zw. z art. 178a § 5 k.k., podczas gdy w dacie popełnienia przestępstwa obowiązywała ustawa względniejsza dla Ł.Ł., niż w dacie orzekania. Przy tak sformułowanym uchybieniu skarżący wniósł o uchylenie wyroku w zaskarżonej części dotyczącej przepadku pojazdu z art. 44b § 1 k.k. w zw. z art. 178a § 1 kk.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje.
Kasacja była zasadna w stopniu oczywistym w rozumieniu art. 535 § 5 k.p.k.
Rozstrzygając wniosek oskarżonego złożony na podstawie art. 387 § 1 k.p.k., orzekający Sąd jest zobowiązany przede wszystkim sprawdzić zaistnienie wszystkich warunków dopuszczalności takiego wniosku. Jednym z nich jest zgodność zgłoszonych w nim uzgodnień co do oceny prawno-karnej zarzucanego oskarżonemu czynu, wymiaru kary bądź środków karnych, z obowiązującymi przepisami prawa karnego materialnego. W przedmiotowej sprawie Sąd Rejonowy w Wadowicach dokonując kontroli powinien był ustalić, że treść uzgodnionego pomiędzy stronami wniosku z art. 387 k.p.k. nie respektowała obowiązujących regulacji prawnych, a konkretnie bezpodstawnie zaproponowano wydanie orzeczenia o przepadku pojazdu mechanicznego należącego do Ł.Ł., pomimo że w chwili popełnienia czynu zabronionego tj. 31 grudnia 2023 r. przepisy art. 44b § 1 k.k. i art. 178a § 1 k.k. nie obowiązywały. Dostrzeżenie wskazanej rozbieżności przez Sąd Rejonowy w Wadowicach powinno było skutkować uzależnieniem decyzji o uwzględnieniu tego wniosku od dokonania w nim zmiany konwalidującej dostrzeżoną jego wadliwość (art. 387 § 3 k.p.k.), bądź też rozpoznaniem sprawy w dalszym ciągu na zasadach ogólnych.
Stwierdzenie zaistnienia wskazanego w kasacji uchybienia spowodowało konieczność uchylenia części zaskarżonego kasacją wyroku, to jest uchylenia orzeczenia o przepadku pojazdu mechanicznego (pkt V wyroku).
Mając powyższe na uwadze Sąd Najwyższy orzekł jak w sentencji.
Jerzy Grubba Dariusz Kala Michał Laskowski
[WB]
r.g.