II KO 43/25

POSTANOWIENIE

Dnia 26 marca 2025 r.

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jacek Błaszczyk

po rozpoznaniu sprawy E. Ł.

oskarżonej o czyn z art. 286 § 1 k.k. i inne

w Izbie Karnej na posiedzeniu

w dniu 26 marca 2025 r.,

wniosku zawartego w postanowieniu Sądu Rejonowego dla Warszawy – Mokotowa w Warszawie

z dnia 10 marca 2025 r., sygn. akt VIII K 800/22

o przekazanie sprawy innemu sądowi równorzędnemu

na podstawie art. 37 § 1 k.p.k.

p o s t a n o w i ł

sprawę przekazać do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Giżycku.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 10 marca 2025 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy – Mokotowa w Warszawie, w sprawie sygn. akt VIII K 800/22, wystąpił do Sądu Najwyższego o przekazanie, w trybie art. 37 k.p.k., innemu sądowi równorzędnemu, sprawy E. Ł. , oskarżonej o czyn z art. 286 § 1 k.k.

W uzasadnieniu postanowienia o wystąpieniu z wnioskiem w trybie art. 37 k.p.k. wskazano, że oskarżona w związku z chorobą onkologiczną przebywa obecnie w hospicjum w G. i jest osobą leżącą. W związku z powyższym Sąd Rejonowy dopuścił dowód z opinii biegłego na okoliczność aktualnego stanu zdrowia. Z dokumentacji zawartej w aktach sprawy wynika, że dojazd oskarżonej do Warszawy jest obecnie niemożliwy, natomiast biegły nie stwierdził przeszkód do przesłuchania oskarżonej w miejscu zamieszkania lub w trybie zdalnym.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje.

Wniosek jest zasadny.

Skorzystanie przez Sąd Najwyższy z uprawnienia określonego we wskazanym przepisie (art. 37 k.p.k.), jako wyjątek od konstytucyjnej zasady rozpoznania sprawy przez sąd właściwy (art. 45 ust. 1 Konstytucji), może nastąpić tylko wyjątkowo – m.in. także wtedy, gdy stan zdrowia oskarżonego nie pozwala mu na stawienie się przed sądem właściwym, co uniemożliwiłoby rozpoznanie sprawy, a co najmniej skorzystanie przez oskarżonego z jego prawa do osobistego udziału w rozprawie.

Rację ma wnioskujący Sąd Rejonowy dla Warszawy – Mokotowa w Warszawie, że w realiach przedmiotowej sprawy, zwłaszcza w kontekście stanu zdrowia oskarżonej, sprawę należy przekazać do rozpoznania przez sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania E. Ł. . Z załączonej do akt sprawy opinii biegłego, a także dokumentacji lekarskiej jednoznacznie wynika, że E. Ł. jest osobą przewlekle chorą na zaawansowaną chorobę nowotworową i nie jest w stanie przemieszczać się i uczestniczyć w rozprawach poza miejscem zamieszkania.

Biorąc pod uwagę powyższe i akceptując w pełni argumenty przywołane przez wnioskujący Sąd Rejonowy dla Warszawy – Mokotowa w Warszawie, sprawę oskarżonej E. Ł. , należało przekazać do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Giżycku.

[J.J.]

[a.ł]