POSTANOWIENIE
Dnia 26 lutego 2025 r.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dariusz Świecki
w sprawie P.S.
uniewinnionego od popełnienia czynu z art. 189a § 1 k.k.
po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu
w dniu 26 lutego 2025 r.,
wniosku obrońcy P.S. o zasądzenie wydatków związanych z jego ustanowieniem w postępowaniu kasacyjnym,
na podstawie art. 626 § 2 k.p.k.,
postanowił:
zasądzić od Skarbu Państwa na rzecz P.S. kwotę 6.150 zł (słownie sześć tysięcy sto pięćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu wydatków związanych z ustanowieniem przez niego obrońcy z wyboru na potrzeby postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Postanowieniem z dnia 23 stycznia 2025 r., sygn. akt II KK 254/24, Sąd Najwyższy oddalił jako oczywiście bezzasadną kasację wniesioną przez prokuratora w sprawie P.S. oraz rozstrzygnął o kosztach postępowania kasacyjnego, obciążając nimi Skarb Państwa. Pismem, które wpłynęło do Sądu Najwyższego w dniu 13 lutego 2025 r., P.S., poprzez swojego obrońcę z wyboru, wystąpił do Sądu Najwyższego o zwrot kosztów z tytułu jego ustanowienia w postępowaniu kasacyjnym, załączając kserokopię umowy oraz dowody wpłaty opiewające na kwotę 6.150 zł.
Wniosek o zwrot kosztów ustanowienia obrońcy z wyboru dla celów postępowania przed Sądem Najwyższym, tak co do zasady, jak i określonej w nim kwoty, zasługuje na uwzględnienie. Obciążenie Skarbu Państwa kosztami postępowania kasacyjnego zostało już przesądzone we wskazanym wcześniej postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2025 r., a to na podstawie art. 636 § 1 k.p.k. w zw. z art. 637a k.p.k., wobec nieuwzględnienia nadzwyczajnego środka zaskarżenia wniesionego wyłącznie przez prokuratora. W takim wypadku to Skarb Państwa pokrywa koszty procesu, a do tych zgodnie z art. 616 § 1 pkt 2 k.p.k. należą uzasadnione wydatki strony, w tym z tytułu ustanowienia w sprawie jednego obrońcy.
Poniesione przez P.S. w tej sprawie wydatki związane z ustanowieniem obrońcy z wyboru na potrzeby postępowania przed Sądem Najwyższym zostały udokumentowane stosownymi dowodami ich opłacenia. Wysokość tych kosztów jest współmierna do nakładu pracy adwokata przy wykonywaniu czynności procesowej w postaci udziału w rozprawie kasacyjnej i nie przekracza przy tym górnej granicy limitowanej przepisami § 11 ust. 2 pkt 6 i § 15 ust. 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie (Dz. U. z 2023 r., poz. 1964 ze zm.).
Uwzględniając powyższe orzeczono, jak na wstępie.
[WB]
[a.ł]