POSTANOWIENIE
Dnia 10 kwietnia 2025 r.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Andrzej Stępka
po rozpoznaniu w dniu 10 kwietnia 2025 r. na posiedzeniu bez udziału stron
w sprawie M. M.
wniosku obrońcy skazanego o wstrzymanie wykonania wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie z dnia 20 grudnia 2023 r., sygn. akt XI Ka 571/23, zmieniającego wyrok Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej z dnia 7 marca 2023 r., sygn. akt II K 1357/20,
na podstawie art. 532 § 1 k.p.k.
p o s t a n o w i ł
uwzględnić wniosek i wstrzymać wobec skazanego M. M. s. B. i T., ur. […] r. w B., wykonanie wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie z dnia 20 grudnia 2023 r., sygn. akt XI Ka 571/23, zmieniającego wyrok Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej z dnia 7 marca 2023 r., sygn. akt II K 1357/20.
UZASADNIENIE
Postanowieniem z dnia 25 lutego 2025 r., Sąd Najwyższy na podstawie art. 542 § 3 k.p.k. w zw. z art. 439 § 1 pkt 2 k.p.k. wznowił postępowanie kasacyjne w sprawie o sygn. akt II KK 259/24 wobec M. M., uchylił postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 9 września 2024 r., sygn. akt II KK 259/24 i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Najwyższemu - Izbie Karnej w postępowaniu kasacyjnym. W toku obecnego postępowania kasacyjnego obrońca złożył wniosek o wstrzymanie wykonania w/w orzeczenia, powołując się na wagę popełnionych przez Sąd Okręgowy uchybień i - w jego przekonaniu - oczywistą zasadność zarzutów podniesionych w kasacji, nadto powołał się na wystąpienie nieodwracalnych i zbyt dolegliwych dla skazanego i jego rodziny skutków spowodowanych dalszym wykonywaniem orzeczenia. Wskazał obrońca, że skazany jest ojcem jedenastoletniej córki, bierze aktywny udział w jej wychowaniu i jego obecność „w życiu dziecka, szczególnie w tym wieku, ma kluczowe znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju społecznego i psychicznego”, a także dla zapewnienia „poczucia bezpieczeństwa”.
W dniu 7 kwietnia 2025 r. do Sądu Najwyższego włynęło kolejne pismo obrońcy wraz z załączonymi dokumentami medycznymi, na okoliczność ciężkiej choroby matki skazanego, u której stwierdzono nowotwór złośliwy, co powoduje konieczność niezwłocznego podjęcia leczenia i zapewnienia jej odpowiedniej opieki.
W konkluzji obrońca podniósł, że natychmiastowe wykonanie orzeczenia może pociągnąć nieodwracalne skutki zarówno dla skazanego jak i jego rodziny.
Sąd Najwyższy stwierdził, że wniosek zasługuje na uwzględnienie.
Należy podkreślić, że oczywiście przedmiotem rozważań związanych z oceną przez Sąd Najwyższy zasadności złożonego w trybie art. 532 § 1 k.p.k. wniosku o wstrzymanie wykonania orzeczenia nie może być całościowa i merytoryczna ocena trafności i zasadności podniesionych w kasacji zarzutów, gdyż ta może zostać rozstrzygnięta dopiero w trakcie rozpoznawania tego nadzwyczajnego środka zaskarżenia. Waga podniesionych w kasacji zarzutów może przemawiać za koniecznością wstrzymania wykonania orzeczenia, ale tylko wtedy, gdy naruszenie przepisów prawa ma rażący charakter w ujęciu art. 523 § 1 k.p.k. i jest wręcz oczywiste, zbliżone do pewności. Dalsze argumenty obrońcy mające przemawiać za potrzebą wstrzymania wykonania orzeczenia, dotyczą sytuacji rodzinnej skazanego, a w głównej mierze konieczności zapewnienia opieki zarówno poważnie chorej matce, jak i nastoletniej córce.
W tym miejscu trzeba zauważyć, iż co do zasady, wskazane powyżej okoliczności w pierwszej kolejności są podstawą do ubiegania się o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności lub w przypadku osadzenia w zakładzie karnym, do podjęcia starań o uzyskanie przerwy w odbywaniu tej kary na zasadach określonych w Kodeksie karnym wykonawczym – co Sąd Najwyższy podkreślał wielokrotnie w swoim orzecznictwie, rozpoznając wnioski złożone w trybie art. 532 § 1 k.p.k. (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 2 kwietnia 2004 r., V KK 70/04, OSNwSK 2004, Nr 1, poz. 681). W realiach faktycznych niniejszej sprawy, dotyczących osoby skazanego M. M., Sąd Najwyższy uznał, że szczególna sytuacja rodzinna skazanego jest na tyle istotna, iż uzasadnia wstrzymanie wykonania orzeczenia do czasu rozpoznania kasacji. Jej złożoność związana jest szczególnie z poważną chorobą matki, a także dotyczy konieczności zapewnienia właściwej opieki nieletniej córce. Innymi słowy, w ocenie Sądu Najwyższego względy humanitarne przemawiają za wstrzymaniem wykonania orzeczenie wobec M. M. zaskarżonego kasacją do czasu jej rozpoznania.
Mając powyższe na uwadze, Sąd Najwyższy orzekł jak na wstępie.
[J.J.]
[r.g.]