Sygn. akt II CZ 41/19
POSTANOWIENIE
Dnia 4 lipca 2019 r.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jacek Grela (przewodniczący)
SSN Marcin Krajewski (sprawozdawca)
SSN Tomasz Szanciło
w sprawie z powództwa P. P.
przeciwko O. P.
o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 4 lipca 2019 r.,
zażalenia powoda
na postanowienie Sądu Okręgowego w P.
z dnia 7 grudnia 2018 r., sygn. akt II WSC (…),
oddala zażalenie.
UZASADNIENIE
Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy w P. odrzucił skargę kasacyjną powoda na postanowienie, którym oddalono zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego w P. w przedmiocie odrzucenia pozwu z uwagi na brak jurysdykcji krajowej.
Sąd Okręgowy przyjął, że skoro wartość przedmiotu zaskarżenia jest niższa niż pięćdziesiąt tysięcy złotych, a dodatkowo sprawa dotyczy ustalenia wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, skarga kasacyjna podlegała odrzuceniu jako niedopuszczalna. Zdaniem Sądu sprawa o ustalenie, że obowiązek alimentacyjny wygasł, należy do kategorii wymienionych w art. 3982 § 2 pkt 1 k.p.c. spraw o alimenty, w stosunku do których skarga kasacyjna jest niedopuszczalna.
Zaskarżając rozstrzygnięcie Sądu Okręgowego w całości, powód wniósł o jego uchylenie. Zarzucił naruszenie art. 3982 § 1 i § 2 pkt 1 k.p.c. w związku z uznaniem, że przedmiotem sprawy są alimenty, a wartość przedmiotu sporu nie przekracza wskazanej granicy, podczas gdy przedmiotem rozstrzygnięcia jest w rzeczywistości kwestia jurysdykcji krajowej, „a przez to okoliczności dotyczącej istoty odrzucenia pozwu”.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
Zażalenie podlegało oddaleniu jako oczywiście bezzasadne.
Sąd Okręgowy trafnie uznał, że sprawa o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego należy do kategorii wymienionych w art. 3982 § 2 pkt 1 k.p.c. spraw o alimenty, w których skarga kasacyjna jest niedopuszczalna. Niedopuszczalność ta dotyczy zarówno orzeczeń merytorycznych, jak i orzeczeń o charakterze procesowym kończących postępowanie w sprawie - zob. post. SN z 15 lutego 2012 r., I CZ 14/12.
Przedmiotem postępowania jest roszczenie, na które składa się treść żądania i jego podstawa (okoliczności faktyczne). W niniejszej sprawie powód domagał się ustalenia nieistnienia obowiązku alimentacyjnego względem syna. Nie można uznać, aby występująca w sprawie kwestia braku jurysdykcji krajowej skutkowała zmianą przedmiotu postępowania. W związku z tym zastosowanie znajduje ograniczenie przedmiotowe skargi kasacyjnej wynikające z treści art. 3982 § 2 pkt 1 k.p.c., a tym samym niedopuszczalna jest skarga kasacyjna na postanowienie sądu drugiej instancji w przedmiocie odrzucenia pozwu, mimo że jest to orzeczenie kończące postępowanie w sprawie.
Za niezasadny należy uznać również zarzut naruszenia § 1 w/w przepisu. Skoro skarga kasacyjna w sprawach o alimenty jest niedopuszczalna bez względu na wartość przedmiotu zaskarżenia, to jej wartość pozostaje w istocie irrelewantna dla rozstrzygnięcia.
Z tych przyczyn Sąd Najwyższy orzekł jak w sentencji na podstawie art. 39814 k.p.c. w zw. z art. 3941 § 3 k.p.c.jw