II CSKP 689/23

POSTANOWIENIE

21 lutego 2025 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Grzegorz Misiurek

na posiedzeniu niejawnym 21 lutego 2025 r. w Warszawie
na skutek skargi kasacyjnej T. T., K. T.
od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie
z 29 listopada 2021 r., I ACa 508/21,
w sprawie z powództwa T. T. i K. T.
przeciwko Bankowi spółce akcyjnej w W.
o ustalenie i zapłatę

oddala wniosek powodów o uzupełnienie postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2025 r., sygn. akt II CSKP 689/23.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z 23 stycznia 2025 r. Sąd Najwyższy umorzył postępowanie wywołane skargą kasacyjną pozwanej wobec cofnięcia przez nią skargi. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 29 listopada 2021 r., I ACa 508/21, zaskarżyły skargami kasacyjnymi obie strony. Sąd Najwyższy w uzasadnieniu powyższego postanowienia wyjaśnił, że cofnięcie przez stronę skargi kasacyjnej jest dopuszczalne i nie wymaga zgody drugiej strony, a zgodnie z zasadą dyspozycyjności ta czynność procesowa wiąże Sąd Najwyższy i nie podlega jego następczej kontroli. Wyjaśnił również, że co do zasady czynność ta skutkuje koniecznością umorzenia postępowania kasacyjnego i orzeczenia o kosztach procesu, jak przy cofnięciu pozwu. Przy czym nie orzeczono o kosztach postępowania kasacyjnego, wobec czego powodowie wnieśli o uzupełnienie powyższego postanowienia z 23 stycznia 2025 r. o rozstrzygnięcie o zwrocie kosztów procesu w postępowaniu kasacyjnym.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

Wyjaśniając skutki prawne cofnięcia skargi kasacyjnej i odnosząc
się do zasady orzekania o kosztach w takich przypadkach, Sąd Najwyższy
nie dostrzegł podstawy do zasądzenia na obecnym etapie kosztów postepowania kasacyjnego.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 29 listopada 2021 r., jak wskazano wyżej, został zaskarżony skargami kasacyjnymi przez obie strony. Mimo cofnięcia skargi przez jedną ze stron postępowanie kasacyjne wywołane drugą ze skarg jest w toku i nie jest obecnie znany rezultat tego postępowania. Zasadą zaś jest to, że sąd rozstrzyga o kosztach w każdym orzeczeniu kończącym sprawę w instancji (art. 108 § 1 zdanie pierwsze k.p.c. stosowany odpowiednio również w postępowaniu kasacyjnym), a więc całościowo. W takiej sytuacji złożony przez powodów wniosek o uzupełnienie postanowienia z 23 stycznia 2025 r. jest przedwczesny.

Mając powyższe na uwadze Sąd Najwyższy orzekł, jak w sentencji
na podstawie art. 351 § 1 i 3 k.p.c. w związku z art. 361 k.p.c. w związku
z art. 391 § 1 k.p.c. i art. 39821 k.p.c. i

(A.T.)

r.g.