Sygn. akt II CSK 124/16
POSTANOWIENIE
Dnia 9 listopada 2016 r.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Irena Gromska-Szuster (przewodniczący)
SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)
SSN Anna Owczarek
w sprawie z wniosku E. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
przy uczestnictwie A.P.
o ustanowienie służebności przesyłu,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym
w Izbie Cywilnej w dniu 9 listopada 2016 r.,
skargi kasacyjnej wnioskodawcy
od postanowienia Sądu Okręgowego w S.
z dnia 25 września 2015 r., sygn. akt II Ca …/14,
uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w S. do ponownego rozpoznania wraz z rozstrzygnięciem o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Uwzględniając wniosek E. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Poznaniu, postanowieniem Sądu Rejonowego w S. z dnia 30 maja 2014 r. ustanowiona została służebność przesyłu, polegająca na korzystaniu z pasa gruntu oznaczonego na wskazanej i opisanej mapie (działki nr 2/5 i nr 2/6 z obrębu 81 nad Odrą) w ramach nieruchomości, dla której prowadzona jest księga wieczysta Kw nr …, należącej do uczestnika A.P., celem korzystania ze znajdującego się na tych działkach słupa i linii napowietrznej o napięciu 110 kV, poprzez eksploatację, dokonywanie kontroli, przeglądów, konserwacji, modernizacji i remontów, usuwanie awarii, wymianę urządzeń infrastruktury elektroenergetycznej oraz na prawie wstępu na wymienione działki. Tytułem wynagrodzenia na rzecz uczestnika od wnioskodawcy zasądzona została kwota 973 000 złotych z należnymi odsetkami oraz zapadło rozstrzygnięcie w kwestii kosztów sądowych i kosztów postępowania.
W wyniku apelacji wniesionej przez wnioskodawcę Sąd Okręgowy w S. postanowieniem z dnia 25 września 2015 r. zmienił postanowienie Sądu pierwszej instancji przez zmianę w punkcie pierwszym oznaczenia załącznika do opinii oraz w punkcie drugim przez obniżenie zasądzonego dla uczestnika wynagrodzenia do kwoty 862 000 złotych. W pozostałym zakresie apelacja została oddalona oraz rozstrzygnięto o kosztach postępowania i kosztach sądowych. Obniżenie wynagrodzenia wiązało się z uznaniem, że pas gruntu obciążony służebnością należy ograniczyć tylko do krańcowej szerokości linii przesyłowej, bez potrzeby przewidywania dodatkowej szerokości po 0,5 m z każdej strony tej linii.
W skardze kasacyjnej wnioskodawca zarzucił Sądowi Okręgowemu naruszenie w zaskarżonym postanowieniu przepisów prawa materialnego, tj. art. 3051 k.c. przez wskazanie wyłącznie treści służebności przesyłu, bez wskazania w orzeczeniu nieruchomości obciążonej; w razie nieuwzględnienia poprzedniego zarzutu – naruszenie art. 3051 w związku z art. 46 k.c. przez przyjęcie, że wniosek o ustanowienie służebności przesyłu dotyczył nieruchomości, dla której jest prowadzona księga wieczysta KW nr oraz błędną wykładnię powołanych przepisów polegającą na przyjęciu, że nieruchomość stanowią poszczególne działki, w oderwaniu od księgi wieczystej, która jest dla nich prowadzona, a w konsekwencji na ustanowieniu służebności na nieruchomości, dla której jest prowadzona księga wieczysta KW nr …, czyli na działce 14/7, która nie była objęta przedmiotem wniosku; art. 3052 k.c. przez niewłaściwe zastosowanie w odniesieniu do wysokości ustalonego wynagrodzenia jako odpowiedniego. Naruszenie przepisów postępowania dotyczy art. 382 i art. 316 k.p.c., art. 378 k.p.c., art. 321 w związku z art. 187 § 1 k.p.c. i art. 328 § 2 k.p.c. Skarżący wniósł o uchylenie w całości zaskarżonego postanowienia, ewentualnie także postanowienia Sądu pierwszej instancji i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania wraz z rozstrzygnięciem o kosztach postępowania.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
W pierwszej kolejności należy odnieść do zarzutów naruszenia przepisów postępowania i przyznać rację skarżącemu, że postępowanie drugoinstancyjne zostało przeprowadzone bez zachowania należytej staranności odnośnie do ustalenia stanu faktycznego i przeprowadzonych dowodów, w tym także bez uwzględnienia zmian w oznaczeniu nieruchomości i przypisanej jej księgi wieczystej, której dotyczy w niniejszej sprawie ujawnienie obciążenia nieruchomości służebnością przesyłu.
Z ustaleń faktycznych wynika, że uczestnik postępowania A. P. jest właścicielem działek nr 2/5 i 2/6, powstałych z podziału działki 2/4. Wzdłuż całej długości obu działek, równolegle do ulicy przebiega na nich dwutorowa (T. – G. i Ł. – G.) linia energetyczna 110 kV, podtrzymywana przez słup stalowy. Linia ta będąca własnością wnioskodawcy zasila w energię elektryczną tysiące odbiorców w S., w tym także uczestnika. Linia energetyczna zajmuje pas gruntu wyznaczony skrajnymi przewodami na ogólnej powierzchni 0,0467 ha (na działce nr 2/5) oraz 0,3561 ha (na działce nr 2/6). W postanowieniu Sądu pierwszej instancji doliczone do tego zostało po 0,5 m szerokości, po każdej stronie skrajnego przewodu energetycznego, co po poszerzeniu dało 0,0542 ha (na działce nr 2/5) i 0,4015 ha (na działce nr 2/6). Uznanie tego poszerzenia za nieuzasadnione w wyniku rozpoznania apelacji wnioskodawcy, spowodowało obniżenie wynagrodzenia w postanowieniu Sądu Okręgowego o około 110 000 złotych w porównaniu z kwotą przyznaną uczestnikowi w orzeczeniu pierwszoinstancyjnym. Zaznaczyć dla porządku należy, że wnioskodawca próbował uzyskać stwierdzenie zasiedzenia służebności przesyłu na pierwotnej działce 2/4, na której znajdowały się urządzenia elektroenergetyczne, jednak wskutek niespełnienia przesłanek zasiedzenia - gdyż w szczególności w czasie nabywania nieruchomości przez uczestnika w 1983 r. nie istniała tam tak rozbudowana infrastruktura elektroenergetyczna jak obecnie - wniosek w tej sprawie został prawomocnie oddalony; uczestnik nie godził się na posadowienie na jego nieruchomości linii energetycznej, zatem mogło to nastąpić jedynie przez utworzenie służebności przesyłu drogą orzeczenia sądowego.
Podniesione zasadnie w skardze naruszenie przepisów postępowania łączy się z zarzutami wnioskodawcy obrazy w zaskarżonym postanowieniu Sądu Okręgowego przepisów prawa materialnego. Nie dotyczą one samego ustanowienia służebności, gdyż pod tym względem postanowienie jest zbieżne z wnioskiem, ale dotyczą błędów uniemożliwiających realizację tego postanowienia. Przede wszystkim chodzi o niemożliwość ustalenia na podstawie postanowienia Sądu pierwszej instancji, zmienionego w tej kwestii, ale bez poprawienia istotnego błędu sentencji w postanowieniu Sądu Okręgowego, nieruchomości obciążonej służebnością, ze względu na niewłaściwe oznaczenie numerów działek i wskazanie księgi wieczystej, której te działki dotyczą. Nie zostało zauważone, że w toku postępowania, wszczętego w grudniu 2011 r. nastąpiły zmiany w sytuacji faktycznej, których ostatecznym wynikiem jest prowadzenie dla działek nr 2/5 i 2/6 księgi wieczystej o numerze …/9, natomiast przywołana w postanowieniu Sądu Rejonowego księga wieczysta o numerze …/2, co nie zostało zmienione w postanowieniu Sądu drugiej instancji, w chwili orzekania była prowadzona dla działki nr 14/7 tego samego obrębu. Tej działki w ogóle nie dotyczyło w niniejszej sprawie postępowanie o ustanowienie służebności przesyłu. Jak podkreśla się w uzasadnieniu skargi uszło uwadze Sądów dwukrotne w toku postępowania w niniejszej sprawie dokonanie zmian oznaczenia nieruchomości i prowadzonych dla nich ksiąg wieczystych. Najpierw w styczniu 2012 r. wspomniana już działka 2/4 została odłączona od księgi wieczystej nr …/2 i utworzono dla niej nową KW o numerze …/9, a następnie w marcu 2012 r. w wyniku decyzji administracyjnej działkę 2/4 podzielono na działki nr 2/4 i 2/5 i w kwietniu 2015 r. podział ten został ujawniony w KW nr …/9.
Wskazana zmiana powinna być znana Sądowi drugiej instancji, ze względu na dopuszczenie jako dowodów w sprawie wydruków z wymienionych obu ksiąg wieczystych, wspomnianej decyzji administracyjnej i z wypisu z rejestru gruntów (k. 53, k.71). Ma więc rację skarżący, że przedmiotem rozpoznania wniosku o ustanowienie służebności przesyłu, była w chwili wydawania postanowienia nieruchomość, stanowiąca działki nr 2/4 i 2/5, dla których prowadzona była przez Sąd Rejonowy w S. księga wieczysta nr …/9, a nie przywołana w sentencji Sądu pierwszej instancji i utrzymana w mocy przez zaskarżone postanowienie nieruchomość, dla której prowadzona jest księga wieczysta …/2. Z wadliwym wskazaniem księgi wieczystej, a więc oznaczeniem nieruchomości obciążonej, której dotyczyć ma księga wieczysta, w której powinna zostać wpisane ograniczone prawo rzeczowe w postaci służebności przesyłu łączy się zasadne zarzucenie zaskarżonemu postanowieniu, że wraz z analizowanym jednocześnie postanowieniem Sądu pierwszej instancji pominęło oznaczenie w ogóle nieruchomości obciążonej, skupiając uwagę tylko na treści służebności. Poza naruszeniem przepisów postępowania, zwłaszcza art. 316 i 382 k.p.c., na co zwracał uwagę skarżący także w apelacji, doszło do naruszenia art. 3051 k.c. Podzielić należy stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w postanowieniu z dnia 22 stycznia 2010 r., V CSK 230/09 (nie publ.), że rozbieżność w oznaczeniu nieruchomości między treścią wniosku a treścią księgi wieczystej stanowi istotną przeszkodę w znaczeniu materialnoprawnym, powodującą oddalenie wniosku o wpis do księgi wieczystej na podstawie art. 6269 k.p.c. Można się więc zgodzić z twierdzeniem, że istotne znaczenie przy ustalaniu nieruchomości wyodrębnionej zgodnie z art. 46 § 1 k.c. ma wskazanie księgi wieczystej, w której oznacza się ją i wpisuje przynależne do niej prawa i obciążenia. W rezultacie obciążenia nieruchomości, co do której powołano w orzeczeniu księgę wieczystą dotyczącą innej nieruchomości, jak w sprawie działkę 14/7, można twierdzić o wydaniu orzeczenia poza przedmiotem wniosku a przez to z naruszeniem także art. 321 k.p.c. W tym zakresie skarga kasacyjna jest więc uzasadniona.
Taki sam wniosek towarzyszy zbadaniu zarzutu wnioskodawcy, dotyczącego wysokości przyznanego uczestnikowi wynagrodzenia. Wynagrodzenie to, według art. 3052 k.c. powinno być „odpowiednie”. Nie oznacza to, jak twierdzi skarżący, że treść powołanego przepisu konfrontowana z art. 145 k.c., w którym jest mowa o wynagrodzeniu za ustanowienie służebności drogi koniecznej, a która to służebność była wykorzystywana, zanim powstały przepisy o służebności przesyłu statuuje wynagrodzenie za ustanowienie tej służebności inaczej, indywidualnie. Zawsze wtedy, gdy ustawa posługuje się pojęciem wynagrodzenia, czyni to w celu wskazania, że nie chodzi tylko o naprawienie szkody, a o zapłacenie za wszelkie niedogodności związane z obciążeniem prawa, a więc także wtedy, gdy szkody w prawnym jej znaczeniu nie będzie. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy nie występuje szkoda majątkowa, albo jest ona trudno uchwytna lub niemożliwa do dowiedzenia, a jednak ograniczenie wykonywania czyjegoś prawa powinno zostać zrekompensowane w zakresie odpowiednim do tego ograniczenia. Niewątpliwie, dodanie w art. 3052 § 1 i 2 do wymaganego wynagrodzenia słowa „odpowiednie”, czego w art. 145 k.c. nie ma, ułatwia zadanie sądu w ocenie, co należy uwzględnić wynagradzając właścicielowi nieruchomości obciążonej służebnością przesyłu znoszenie tej służebności. W szczególności wynagrodzenie to powinno uwzględniać stan obciążenia nieruchomości konkretnie ustanowioną służebnością i jej treścią, ze względu na rodzaj nieruchomości, a więc jej przeznaczenie, usytuowanie, konfigurację, wartość użytkową i handlową przed i po ustanowieniu służebności, rodzaj i częstotliwość ingerencji uprawnionego ze służebności itd. Ma rację skarżący, że na wysokość wynagrodzenia powinna wpłynąć również społeczna doniosłość i użyteczność linii energetycznej, w tym korzystanie z niej również przez samego uczestnika. Z ustaleń faktycznych rozpoznawanej sprawy wynika ponadto (mapa w aktach sprawy), że linia ta biegnie wzdłuż obciążonych działek, wzdłuż ulicy oraz bliskiej linii kolejowej, jak też, że w chwili zakupu gruntów rolnych przez uczestnika znajdował się na nich słup linii średniego napięcia. Z doświadczenia życiowego wynika i to, że poza niektórymi sytuacjami związanymi z przeznaczeniem gruntów, linie przesyłowe (nadziemne i podziemne) nie stanowią szczególnej uciążliwości dla właścicieli tych gruntów, gdyż poza samym faktem ich istnienia przedsiębiorstwa przesyłowe tylko okresowo muszą wejść na grunt w celu przeglądu, konserwacji i ewentualnych napraw, podobnie remontów, przy czym odrębnie odpowiadają za wyrządzone wtedy szkody. Podniesione okoliczności winny zostać natomiast uwzględnione podczas szacowania rozmiarów niedogodności jako wyznacznika odpowiedniego wynagrodzenia. Z pewnością nie może ono stanowić takiej wysokości wynagrodzenia, jakby grunt został wyłączony w ogóle na oznaczonej powierzchni z eksploatacji przez właściciela albo, żeby wynagrodzenie zbliżało się do ceny sprzedaży (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 9 października 2013 r., V CSK 491/12, nie publ.). W każdym razie brak indywidualnego odniesienia się w rozpoznawanej sprawie do przyznania wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu, pomijając nie mający dla tej kwestii większego znaczenia błąd w oznaczeniu nieruchomości, której dotyczy ustanawiana służebność ze względu na numer księgi wieczystej, kwestia wynagrodzenia winna zostać ponownie rozpatrzona.
W tej sytuacji należało na podstawie art. 39815 § 1 k.p.c. orzec jak w postanowieniu, rozstrzygając o kosztach postępowania na podstawie art. 108 § 2 w związku z art. 39821 k.p.c.
aj
kc