POSTANOWIENIE
Dnia 13 lutego 2025 r.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Adam Redzik
w sprawie z wniosku W. O. o wyłączenie SSN Ewy Stryczyńskiej
od orzekania w sprawie II USK 166/23
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych
13 lutego 2025 r.,
stwierdza swoją niewłaściwość i wniosek przekazuje do rozpoznania Sądowi Najwyższemu – Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
sk
UZASADNIENIE
Wnioskiem datowanym na 7 stycznia 2025 r. pełnomocnik W. O. (dalej także: Skarżący), na podstawie art. 49 § 1 k.p.c. i 48 § 1 pkt 1 k.p.c. wniósł o wyłączenie SSN Ewy Stryczyńskiej od orzekania w sprawie II USK 166/23.
9 stycznia 2025 r. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego na podstawie art. 26 § 2 ustawy o Sądzie Najwyższym przekazał wniosek Skarżącego o wyłączenie SSN Ewy Stryczyńskiej od orzekania w sprawie II USK 166/23 Prezesowi Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, celem nadania mu dalszego biegu.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje
Wobec wskazanej podstawy prawnej wniosku (art. 49 § 1 k.p.c.) oraz jego uzasadnienia, mając na względzie wyrok TSUE z 5 czerwca 2023 r. w sprawie C 204/21R (w którym zakwestionowana została wyłączna właściwość Sądu Najwyższego – Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w sprawach z wniosków lub oświadczeń dotyczących wyłączenia sędziego albo o oznaczenie sądu, przed którym ma się toczyć postępowanie, obejmujących zarzut braku niezależności sądu lub braku niezawisłości sędziego), należało uznać, że Sąd Najwyższy – Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych nie jest właściwa do rozpoznania wniosku Skarżącego o wyłączenie SSN Ewy Stryczyńskiej od orzekania w sprawie II USK 166/23 który to wniosek podlega rozpoznaniu na podstawie przepisów ogólnych.
W powyższych okolicznościach, Sąd Najwyższy stwierdził swoją niewłaściwość i przekazał wniosek Sądowi Najwyższemu – Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych zgodnie z właściwością.
Sk
r.g.