Sygn. akt I NSW 28/20
POSTANOWIENIE
Dnia 27 maja 2020 r.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jacek Widło (przewodniczący)
SSN Tomasz Demendecki (sprawozdawca)
SSN Adam Redzik
w sprawie z wniosku B. P.
o stwierdzenie ważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
z udziałem Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej i Prokuratora Generalnego,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 27 maja 2020 r.
postanawia:
odrzucić wniosek.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 13 maja 2020 r. (data wpływu do Sądu Najwyższego) zatytułowanym „wniosek o stwierdzenie ważności wyboru Prezydenta RP dokonanego przez Suwerena w wyborach zarządzonych na dzień 10.05.2020” B. P. wniósł o uznanie ważności wyboru S. Ż. na urząd Prezydenta RP. Wskazał, że „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej S. Ż. został wybrany w I Turze Wyborów stosunkiem 100% głosów”. Do wniosku dołączono: kartę do głosowania w wyborach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r., listę wyborców uprawnionych do głosowania w lokalu przy ul. Ł. w W. na Prezydenta RP w dniu 10 maja 2020 r. zgodnie z decyzją B. P., przedstawiciela Narodu z dnia 10 maja 2020 r., oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, protokół z przeprowadzonych wyborów na Prezydenta RP w dniu 10 maja 2020 r. w lokalu wyborczym przy Ł. w W.
W protokole z przeprowadzonych wyborów wskazano, że „Wybory Prezydenta RP zarządzone przez Marszałek Sejmu na dzień 10 maja 2020 r. odbyły się w terminie na podstawie decyzji B. P. (używającego imienia T.) z dnia 10 maja 2020 r. na podstawie przepisów prawa zawartych w uzasadnieniu decyzji. Do wyborów z powodu braku dostępu do list wyborców, braku dostępu do mediów, braku udostępnienia publicznego lokalu wyborczego oraz z powodu warunków i obostrzeń stanów epidemii przystąpił sam dokonujący wyboru i przeprowadzający wybory jako jedyny wyborca”. Dalej wskazano, że „Wybory były rejestrowane urządzeniem rejestrującym obraz i dźwięk w taki sposób, aby nie złamać zasady tajności wyborów, a film został przez organizatora wyborów opublikowany w Internecie celem udokumentowania i upublicznienia ich przeprowadzenia”.
W dalszej części protokołu wskazano, że „Po przeprowadzeniu wyborów organizator wyborów T. P. wyjął kartę wyborczą z urny i po przeliczeniu głosów (był oddany 1 głos przez jedynego wyborcę znajdującego się na liście) stwierdził, że na Prezydenta RP został wybrany Ż. S., znajdujący się na liście pod nr 10, przy którego imieniu i nazwisku został postawiony znak X”. Konkludując stwierdził, że „w wyborach przeprowadzonych prawidłowo i zgodnie z art. 127 Konstytucji RP stosowanej bezpośrednio przez Suwerena a więc: bezpośrednich, tajnych, równych i powszechnych na tyle, na ile Suweren niewyposażony w aparat władzy mógł powszechnie te wybory przeprowadzić na urząd Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej został już w pierwszej turze wyborów wybrany S. Ż.”.
Sąd Najwyższy zważył co następuje:
Podstawą prawną przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jest art. 127 w związku z art. 128 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019 r., poz. 684 ze zm. – dalej k.wyb.).
Zgodnie z art. 324 k. wyb. rozstrzygnięcie o ważności wyboru Prezydenta RP następuje w drodze uchwały podjętej przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez Państwową Komisję Wyborczą oraz opinii składów sędziowskich rozpatrujących poszczególne protesty (art. 324 § 1 i 2 k. wyb).
Zgodnie z art. 317 § 1 k.wyb. na podstawie wyników ustalonych w protokole głosowania Państwowa Komisja Wyborcza stwierdza, w drodze uchwały, wynik wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto, zgodnie z art. 318 k.wyb. wyniki głosowania i wynik wyborów Państwowa Komisja Wyborcza podaje do publicznej wiadomości w formie obwieszczenia. Nie później niż 14 dnia po podaniu do publicznej wiadomości wyników wyborów, Państwowa Komisja Wyborcza przesyła Marszałkowi Sejmu i Sądowi Najwyższemu sprawozdanie z wyborów.
Legitymowanym do wystąpienia z wnioskiem o stwierdzenie ważności wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jest Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Tym samym, z tego powodu wniosek złożony przez osobę nieuprawnioną należy uznać za niedopuszczalny.
W związku z tym, wniosek B. P. o uznanie ważności wyboru S. Ż. na urząd Prezydenta RP należało, jako niedopuszczalny, odrzucić.