POSTANOWIENIE
Dnia 30 kwietnia 2025 r.
SSN Marek Motuk
w sprawie uniewinnionego V. L.
po rozpoznaniu w Izbie Karnej w dniu 30 kwietnia 2025 r.
wniosku obrońcy z dnia 1 kwietnia 2025 r.
o zasądzenie kosztów obrony z urzędu w postępowaniu kasacyjnym
na podstawie art. 618 § 1 pkt 11 k.p.k.
p o s t a n o w i ł:
zasądzić od Skarbu Państwa na rzecz adw. U. B. kwotę 885,60 zł (osiemset osiemdziesiąt pięć złotych sześćdziesiąt groszy), w tym 23% VAT, tytułem wynagrodzenia za sporządzenie odpowiedzi na kasację przez obrońcę z urzędu.
UZASADNIENIE
W przedmiotowej sprawie aktywność obrońcy V. L. sprowadzała się do sporządzenia odpowiedzi na kasację prokuratora. Postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 9 maja 2023 r. kasacja ta została oddalona jako oczywiście bezzasadna, a kosztami postępowania kasacyjnego obciążono Skarb Państwa.
Sporządzenie odpowiedzi na kasację jest czynnością procesową, która nie znajduje bezpośredniego unormowania w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 maja 2024 r. w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego kosztów pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu, które to rozporządzenie – z uwagi na uznanie przez Trybunał Konstytucyjny niezgodności z Konstytucją RP obowiązujących uprzednio przepisów w tym przedmiocie – należy zastosować w niniejszej sprawie.
Zgodnie z § 5 rzeczonego rozporządzenia, wysokość opłat w sprawach nieokreślonych w tym rozporządzeniu ustala się, przyjmując za podstawę opłatę w sprawach najbardziej zbliżonego rodzaju.
Wobec powyższego, Sąd Najwyższy uznał, że w przedmiotowej sprawie zastosowanie winien znaleźć § 17 ust. 4 pkt 2 ww. rozporządzenia, w którym ustalono stawkę za czynność sporządzenia opinii o braku podstaw do wniesienia kasacji (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 26 czerwca 2019 r., sygn. akt IV KK 372/18). Przy ustaleniu należnej kwoty należało też uwzględnić § 4 ust. 3 ww. rozporządzenia.
Z tych względów, Sąd Najwyższy postanowił jak w sentencji.
[J.J.]
[a.ł]