Sygn. akt I KK 173/20
POSTANOWIENIE
Dnia 2 grudnia 2020 r.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Marek Siwek
w sprawie D. M.
skazanego z art. 258 § 3 k.k.
po rozpoznaniu w Izbie Karnej w dniu 2 grudnia 2020 r.
na posiedzeniu wniosków obrońców skazanego
o wstrzymanie wykonania wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z 31 stycznia 2020 r., sygn. akt II AKa (...);
zmieniającego wyrok Sądu Okręgowego w Ł. z 30 kwietnia 2018 r., sygn. akt II K (...)
na podstawie art. 532 § 1 k.p.k.
p o s t a n o w i ł
wniosku nie uwzględnić.
UZASADNIENIE
Obrońcy skazanego wnieśli do Sądu Najwyższego kasacje od powołanego wyżej wyroku Sądu Apelacyjnego w (...), wnosząc jednocześnie o wstrzymanie wykonania zaskarżonego orzeczenia do czasu rozpoznania kasacji.
W uzasadnieniu złożonych wniosków obrońcy skazanego adw. A. D. i adw. Ł. C. wskazali na rangę i zasadność zarzutów podniesionych w kasacjach, a w uzupełnieniu wniosku z 24 listopada 2020 r., dodatkowo adw. A. D. wskazała na zły stan zdrowia ww., spowodowany ostrym przebiegiem SARS-CoV.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
Wnioski obrońców skazanego nie są zasadne.
W myśl art. 532 § 1 k.p.k., w razie wniesienia kasacji Sąd Najwyższy może wstrzymać wykonanie zaskarżonego orzeczenia, jak i innego orzeczenia, którego wykonanie zależy od rozstrzygnięcia kasacji.
Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego podstawą uprawniającą do odstąpienia od zasady wykonalności orzeczenia z chwilą jego uprawomocnienia (art. 9 k.k.w.) – i tym samym zastosowania instytucji z art. 532 § 1 k.p.k. – są nieodwracalnie niekorzystne dla skazanego skutki, które mogą wystąpić w sytuacji, gdy orzeczenie jest, lub ma być wykonane. Przy rozpoznawaniu wniosku o wstrzymanie wykonania orzeczenia należy również uwzględnić rangę zarzutów podniesionych w kasacji oraz ich widoczną zasadność, a w związku z tym wysokie prawdopodobieństwo uwzględnienia kasacji (zob. np. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 13 sierpnia 2014 r., sygn. akt V KK 145/14).
Analiza podniesionych w kasacjach zarzutów dotyczących rozstrzygnięcia Sądu Apelacyjnego w (...) co do skazanego D. M. nie wskazuje na ich oczywistą zasadność w takim stopniu, który prowadziłby wręcz do automatycznego uwzględnienia kasacji. Tylko taka natomiast sytuacja, w połączeniu z nieodwracalnymi skutkami związanymi z wykonaniem zaskarżonego orzeczenia, mogłaby prowadzić do uwzględnienia wniosku złożonego w trybie art. 532 § 1 k.p.k.
Tego stanowiska nie zmienia informacja z (...) Szpitala Specjalistycznego w O. z 24 listopada 2020 r., załączona do pisma obrońcy z tego samego dnia. Niezależnie bowiem od stanu zdrowia, w jakim znajduje się skazany, okoliczności z nim związane nie mają wpływu na zastosowanie instytucji z art. 532 § 1 k.p.k. Mogą natomiast być ewentualną podstawą odroczenia wykonania kary lub przerwy w karze, w zależności od tego, na jakim etapie znajduje się postępowanie wykonawcze związane z prawomocnym wyrokiem wydanym w sprawie wobec skazanego.
Biorąc pod uwagę powyższe, Sąd Najwyższy orzekł jak w postanowieniu.