POSTANOWIENIE
16 kwietnia 2025 r.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Marta Romańska
na posiedzeniu niejawnym 16 kwietnia 2025 r. w Warszawie
w sprawie z powództwa M.S. i J.S.
przeciwko A.C. i W.W.
o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności,
na skutek skargi kasacyjnej M.S. i J.S.
od wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku
z 21 czerwca 2023 r., I AGa 59/22,
w uzupełnieniu postanowienia z 13 lutego 2025 r. przyznać radcy prawnemu B.G. od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego w Białymstoku kwotę 4.050 (cztery tysiące pięćdziesiąt) zł, powiększoną o podatek od towarów i usług we właściwej stawce, tytułem wynagrodzenia za pomoc prawną udzieloną powodom z urzędu w postępowaniu kasacyjnym.
UZASADNIENIE
Postanowieniem z 13 lutego 2025 r. Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej powodów od wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 21 czerwca 2023 r., pomijając rozstrzygnięcie o wynagrodzeniu pełnomocnika reprezentującego powodów z urzędu z tym postępowaniu.
10 kwietnia 2025 r. pełnomocnik powodów, po doręczeniu mu postanowienia Sądu Najwyższego z 13 lutego 2025 r., wystąpił o jego uzupełnienie o rozstrzygnięcie o należnym mu wynagrodzeniu stosownie do art. 351 § 1 k.p.c. i rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 14 maja 2024 r. w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego z urzędu (Dz. U z 2024 r., poz. 764).
Na mocy art. 351 § 1 k.p.c. oraz § 2 pkt 1, § 4 ust. 1, 3, § 8 pkt 6 i w zw. z § 16 ust. 2 pkt 2 powołanego rozporządzenia Sąd Najwyższy przyznał pełnomocnikowi powodów wynagrodzenie za pomoc prawną udzieloną powodom w postępowaniu kasacyjnym.
[SOP]