Sygn. akt V KZ 60/18

POSTANOWIENIE

Dnia 12 grudnia 2018 r.

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Włodzimierz Wróbel

w sprawie R. M. i E. P.

po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu w dniu 12 grudnia 2018 r.

zażalenia skazanego na zarządzenie upoważnionego Sędziego Sądu Okręgowego w S. z dnia 15 października 2018 r. (sygn. akt IV Ka […]) o odmowie przyjęcia wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego w S. z dnia 14 września 2018 r. (sygn. akt IV Ka […])

p o s t a n o w i ł:

utrzymać w mocy zaskarżone zarządzenie.

UZASADNIENIE

Zarządzeniem Sędziego Sądu Okręgowego w S. z dnia 15 października 2018 r. (sygn. akt IV Ka […]) odmówiono przyjęcia wniosku złożonego przez A. F., o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego w S. z dnia 14 września 2018 r. (sygn. akt IV Ka […]).

Na powyższe zarządzenie A. F. wniosła zażalenie, wskazując, że nie chodziło jej o sporządzenie uzasadnienia, lecz o przesłanie treści samego wyroku wraz z uzasadnieniem (o ile było sporządzone). W uzasadnieniu swojego wniosku podnosiła zbytni formalizm ze strony Sądu w zakresie udostępniania treści wyroku.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje.

Zażalenie nie jest zasadne. W istocie lektura wniosku i zażalenia Pani A. F. przekonuje, iż chodziło jej właśnie o uzyskanie kopii (odpisu) wyroku wraz z uzasadnieniem. Z uwagi na to, że nie była stroną postępowania w którym wyrok ten został wydany, nie mogła tego żądać w trybie art. 422 k.p.k.

Nie zmienia to jednak faktu, że istnieją dwie ścieżki uzyskania odpisu wyroku i jego uzasadnienia. Na podstawie art. 156 § 1 k.p.k., za zgodą prezesa sądu, akta sprawy mogą być udostępnione również innym osobom, które mogą w określonym zakresie je kopiować. Druga ścieżka to złożenie wniosku o udostępnienie wyroku i jego uzasadnienia w trybie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. W orzecznictwie sądów administracyjnych utrwalony jest pogląd, że wyrok sądu po jego ogłoszeniu jest, jako dokument urzędowy, informacją publiczną i może być udostępniany w oparciu o przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej z zachowaniem ograniczeń przewidzianych w art. 5 tej ustawy (anonimizacja danych osobowych i danych wrażliwych).

Wobec powyższego należało orzec jak na wstępie.