Sygn. akt I CSK 1709/22
POSTANOWIENIE
Dnia 12 lipca 2022 r.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jacek Widło
w sprawie z powództwa P. S., A. S. i J. S.
przeciwko […] Bank spółce akcyjnej w W.
o nakazanie,
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 12 lipca 2022 r.,
skargi kasacyjnej strony pozwanej
od wyroku Sądu Okręgowego w O.
z dnia 8 lipca 2021 r., sygn. akt II Ca […],
1. odrzuca skargę kasacyjną;
2. zasądza od pozwanego […] Bank spółki akcyjnej z siedzibą w W. solidarnie na rzecz powodów P. S., A. S. i J. S. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Sąd Najwyższy, zważył co następuje.
Skarga kasacyjna podlega odrzuceniu jako niedopuszczalna na podstawie art. 3982 § 1 k.p.c.
W sprawach majątkowych skarga kasacyjna przysługuje, stosownie do art. 3982 § 1 k.p.c., jeżeli wartość przedmiotu zaskarżenia jest wyższa niż 50 000 zł. Podstawą wyróżnienia kategorii praw majątkowych i niemajątkowych jest typowy interes, jaki realizują. Przyjmowane jest w piśmiennictwie prawniczym, że prawa majątkowe obejmują w szczególności prawa rzeczowe, wierzytelności dotyczące świadczeń majątkowych, małżeńskie prawa majątkowe, część praw zaliczonych do tzw. własności intelektualnej (prawa autorskie, wynalazcze). Za prawa majątkowe uważa się także roszczenia pieniężne, choćby służyły do ochrony dóbr niemajątkowych. Ogólnie uznawane jest, że żądanie, a tym samym sprawa, w której to żądanie będzie rozpoznawane, ma charakter majątkowy, jeżeli zmierza do realizacji prawa lub uprawnienia mającego bezpośredni wpływ na stosunki majątkowe stron.
Do praw niemajątkowych zalicza się prawa osobiste i prawa rodzinne niemajątkowe, stanowiące element stosunków między małżonkami, krewnymi, przysposobionymi i powinowatymi. W sprawach niemajątkowych co do zasady skarga kasacyjna jest dopuszczalna, poza wyłączeniem objętym art. 3982 § 2 i 3 k.p.c. Nie ma znaczenia dla kwalifikacji sprawy jako majątkowej to, że pośrednio wydane orzeczenie może oddziaływać także na dobra niemajątkowe (por. postanowienie z dnia 28 stycznia 2015 r., II CZ 87/14, niepubl.).
W niniejszej sprawie powodowie wnosili o nakazanie […] Bank SA w W. wydania historii rachunku, a tym samym wszystkich operacji (przychodzących i wychodzących) oraz stanu rachunku bankowego za okres bliżej wskazany w pozwie. Nakazanie to zmierza niewątpliwie do ochrony interesu majątkowego skarżących. Spadkobiercy, wstępując w prawa i obowiązki strony umowy z bankiem nabywają zarówno uprawnienie w odniesieniu do wierzytelności z rachunków bankowych spadkodawcy, jak i do podejmowania wszelkich czynności i wydawania bankowi poleceń, do jakich jest uprawniony posiadacz rachunku (por. postanowienie Sadu Najwyższego z 15 kwietnia 1997 r., I CKU 30/97, w stanie prawnym z przed 1 lipca 2016 (tj. wprowadzenia art. 59a pr bankowego).
W piśmie z 11 października 2021 r. stanowiącym uzupełnienie braków formalnych skargi kasacyjnej skarżący wskazali, że wartość przedmiotu zaskarżenia wynosi 20 zł (k. 227-227v). Przesądza to o niedopuszczalności skargi kasacyjnej jako niespełniającej wymagania ratione valoris dla spraw o prawa majątkowe (art. 3982 § 1 in principio k.p.c.).
Z tych powodów orzeczono jak na wstępie.
[as]